107,6 FM

Ten rodzaj pogardy jest w (nie)ludzkim świecie stale obecny

Czy nie jest On synem cieśli? Mt 13,55a

Jezus, przyszedłszy do swego miasta rodzinnego, nauczał ich w synagodze, tak że byli zdumieni i pytali: «Skąd u Niego ta mądrość i cuda? Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc u Niego to wszystko?» I powątpiewali o Nim.

A Jezus rzekł do nich: «Tylko w swojej ojczyźnie i w swoim domu może być prorok lekceważony». I niewiele zdziałał tam cudów z powodu ich niedowiarstwa.


Ten rodzaj pogardy jest w (nie)ludzkim świecie stale obecny. To jest Żyd. To jest wieśniak. To jest czarnuch. To jest populista. To jest pisior, gorol, dziwka. Skąd u nich ta mądrość i cuda? Czyż ich bracia to nie zwyczajne Jakuby, Józefy, Szymony i Judy? Skądże więc mają to wszystko? Co oni mają mi do powiedzenia, zaproponowania, udowodnienia? Przypuszczalnie taki był wtedy klimat w synagodze w Nazarecie. Dlatego „niewiele zdziałał tam cudów, z powodu ich niedowiarstwa”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Albert
  03.08.2018 12:39
  W tym fragmencie Ewangelii mamy przykład ludzi, którzy nie patrzą na to co jest mówione, tylko kto to mówi. Jeżeli mówi osoba uznawana za autorytet, celebryta, profesor, ksiądz, czy jeszcze ktoś kogo jakaś grupa ludzi uznaje np. Owsiak, to tacy ludzie go słuchają i przyjmują jego mowę. Natomiast nie przyjmują mowy ani argumentów człowieka do którego mają niechęć choćby miał stuprocentową rację. Ci ludzie to głupcy. Obecnie ten typ człowieka dominuje. Został on wyhodowany na potrzeby demokracji. Każda partia polityczna ma grupę swoich głupców, obecnie zwanych lemingami i nimi manipuluje aby uzyskać jak najlepszy wynik wyborczy. W tym fragmencie Ewangelii Jezus przestrzega nas przed byciem głupcami (lemingami), abyśmy nie poszli na wieczne potępienie.
  doceń 0
 • Gabriela
  03.08.2018 14:46
  Najgorzej jest być prorokiem wśród tych, którzy sami prorokami być się mienią ...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter