107,6 FM

"Rozważamy coś takiego; będziemy o tym rozmawiać"

Stałe bazy w Polsce to jest coś, o czym będziemy z pewnością rozmawiać; rozważamy coś takiego - powiedział we wtorek w Waszyngtonie prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Odnosząc się do kwestii zniesienia wiz dla Polaków powiedział: "przyglądamy się sprawie bardzo poważnie".

We wtorek w południe prezydenta Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Białym Domu. Po ceremonii powitania prezydent Andrzej Duda wraz małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz prezydent Trump wraz z pierwszą damą Melanią Trump przeszli go Gabinetu Owalnego, gdzie odbyły się rozmowy obu par.

W czasie niespodziewanego briefingu prasowego w trakcie tego spotkania Trump był pytany, czy wyrazi zgodę na stałe bazy wojsk USA w Polsce, odparł, że "na pewno jest to coś o czym będziemy z pewnością rozmawiać".

Dopytywany, czy powinny być stałe bazy w Polsce, prezydent USA, odparł: "Tak, rozważamy coś takiego".

Dopytywany, jak ważne jest dla niego bezpieczeństwo Polski, prezydent USA zapewnił: "Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie prawie tak ważne, jak dla siedzącego obok prezydenta Andrzeja Dudy" - oświadczył Trump.

"Dla mnie jest ono najważniejsze i mam nadzieję, że zbudujemy razem w Polsce +Fort Trump+" - wtrącił polski prezydent.

Donald Trump zaznaczył, że "Polacy są wspaniali, a Polska to wielki kraj". "Polska jest wspaniała i ważna dla mnie. Jest także ważna dla mojego narodu" - podkreślił amerykański prezydent.

Z kolei zapytany o sprawę zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polaków, Trump oświadczył: "przyglądamy się temu bardzo poważnie".

Trump uznał ponadto, że jest "czymś niewłaściwym, by Niemcy płacili miliardy, miliardy dolarów rocznie Rosji za gaz". Odpowiedział w ten sposób na pytanie o sprawę nałożenia sankcji na firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2. Według niego obywatele Niemiec nie są zadowoleni z tego. Projekt gazociągu Nord Stream 2 prezydent USA określił jako "absurdalny".

Prezydent USA podkreślił, że "stosunki pomiędzy naszymi krajami są znakomite i stały się jeszcze lepsze". "Mamy wspaniałe relacje handlowe, również w kwestii bezpieczeństwa" - zaznaczył. Dodał, że "to wielki zaszczyt", że polski prezydent gości w Białym Domu.

"Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że tu jesteśmy i dziękuję za pana wspaniałą, niezapomnianą przemowę w Warszawie, dziękuję w imieniu narodu polskiego, że mówił pan o Powstaniu Warszawskim" - powiedział z kolei Andrzej Duda.

Po spotkaniu par prezydenckich prezydenci Duda i Trump rozpoczęli rozmowy w cztery oczy, po których odbyło się spotkanie delegacji Polski i USA. W spotkaniu ze strony amerykańskiej uczestniczyli będą m.in. wiceprezydent USA Mike Pence oraz sekretarz stanu Mike Pompeo. W skład polskiej delegacji wchodzą z kolei szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz szef MON Mariusz Błaszczak.

 

« 1 »
 • PODAJ NICK
  18.09.2018 21:58
  Dobrze że mamy Prezydenta który potrafi rozmawiać o bezpieczeństwie Polski, a nie tylko o bigosie i pilnowaniu żony jak poprzednik.
  doceń 0
 • Zigi
  18.09.2018 22:55
  Czyli znowu rozmyte obietnice bez żadnego pokrycia. "Będziemy o tym rozmawiać", "Przyglądamy się" i trochę tanich pochlebstw "Polska jest wspaniała" itd. Duda jednak odtrąbi zwycięstwo i wielki sukces.
  doceń 2
 • Wstyd
  19.09.2018 01:23
  Trump powiedział "Unia Europejska nas okrada", a Duda, prezydent kraju Unii Europejskiej nie zareagował, tylko się głupio uśmiechał. Gdyby mnie ktoś nazwał złodziejem, to bym wstał i wyszedł, ale widać, że Duda nie wie co to honor.
  doceń 2
 • gosc
  19.09.2018 05:58
  Niektórym z tutejszych bywalców zdaje się, że marzą się stałe bazy ale sowieckie :)

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama