107,6 FM

Papież: Odwiedziłem trzy kraje duchowo i historycznie związane z Polską

Papież Franciszek dzień po powrocie z podróży na Litwę, Łotwę i do Estonii powiedział Polakom podczas środowej audiencji generalnej, że zachowuje wspomnienia z wizyty w tych krajach "historycznie i duchowo związanych z Polską".

Zwracając się do Polaków Franciszek podkreślił: "Dziękuję wszystkim, którzy towarzyszyli mi w modlitwie podczas mojej podróży. Zachowując w sercu doświadczenie tej wizyty w krajach historycznie i duchowo związanych z Polską, zawierzam Matce Miłosierdzia z Ostrej Bramy was, wasze rodziny i waszą Ojczyznę".

W katechezie papież podsumował swą czterodniową wizytę w republikach bałtyckich przypominając na początku, że podróżował tam z okazji stulecia ich niepodległości. "To sto lat, które przeżyły one w połowie pod jarzmem okupacji, najpierw nazistowskiej, a potem sowieckiej. To narody, które bardzo cierpiały i dlatego Pan patrzył na nie z upodobaniem" - dodał Franciszek.

"Moja wizyta odbyła się w kontekście znacznie różniącym się od tego, jaki napotkał święty Jan Paweł II" - podkreślił przywołując pielgrzymkę polskiego papieża przed 25 laty. Franciszek wyjaśnił: "Moją misją było to, by na nowo głosić tym narodom radość Ewangelii i rewolucję miłosierdzia, czułości, gdyż wolność nie wystarcza, by nadać sens i pełnię życiu bez miłości, miłości, która płynie od Boga".

"Ewangelia, która w czasie prób daje siłę i ożywia walkę o wyzwolenie, w czasie wolności jest światłem dla codziennej drogi osób, rodzin, społeczeństwa i jest solą nadającą smak powszedniemu życiu oraz chroni przez zepsuciem przeciętności i egoizmów" - wskazywał papież.

Podkreślił, że podczas spotkań z władzami trzech krajów bałtyckich położył akcent na wkład, jaki wnoszą we wspólnotę narodów, a zwłaszcza Europy; "to wkład wartości ludzkich i społecznych, które przeszły przez tygiel prób" - dodał.

Franciszek relacjonował, że oddał hołd ofiarom Holokaustu na Litwie w 75. rocznicę likwidacji getta w Wilnie , które - jak dodał - "było przedsionkiem śmierci dla dziesiątek tysięcy Żydów". Dodał, że w wileńskim Muzeum Okupacji i Walk o Wolność modlił się w celach, w których "przeciwnicy reżimu byli więzieni, torturowani i zabijani". Tak papież przywołał prześladowania w czasach sowieckich. Muzeum znajduje się w dawnej siedzibie KGB.

"Mijają lata, przemijają reżimy, ale nad Ostrą Bramą w Wilnie, Maryja - Matka Miłosierdzia dalej czuwa nad swoim ludem jako znak pewnej nadziei i pocieszenia" - powiedział Franciszek nawiązując do swej sobotniej wizyty w tym miejscu.

W czasie audiencji papież pozdrowił także obecną na placu Świętego Piotra delegację dyrekcji generalnej i funkcjonariuszy polskiej Służby Więziennej, którzy pielgrzymują do Rzymu z okazji stulecia istnienia.

« 1 »
 • mee...
  26.09.2018 13:46
  ...na pustyni, Pan rozliczy swoj lud wybrany, odmieni i da nowe serce miesiste, to znaczy takie, ktore bedzie czulo, chwalilo Pana...a, tym o notorycznie zatwardzialym sercu, czyli takim, ktore nie widzi ani nie slyszy, bo nie ma nic takiego co zakryte nie bylo obnazone przez Boga, zatwardzialosci serca bedzie dodane, aby sprawiedliwosci stalo sie zadosc.
 • Biruta
  26.09.2018 13:56
  Byłam na Litwie 10 lat temu. Nie obsłużono mnie i mojego znajomego w Wilnie w restauracji, gdyż rozmawialiśmy po polsku. Zamówienie składaliśmy po angielsku. Więcej tam nie wrócę. Ciekawostka. Na granicy polsko-litewskie, po stronie Litwy, kantory wymiany walut mają napisy po litewsku, rosyjsku, angielsku i niemiecku. Po polsku... oczywiście nie.
  doceń 28
 • glazur_nick
  26.09.2018 14:29
  o Ponarach nic nie powiedział ?!
  doceń 20
 • wujek_Olek
  26.09.2018 16:16
  Litwa, Łotwa i Estonia (wtedy już judenfrei) były, w czasie II. WS, jako kraje aryjsko-nordyjskie przyjaciółmi III. Rzeszy, walczące przez swoje jednostki SS, do dzisiaj honorowane, nie tylko na froncie, ale i w niemieckich obozach koncentracyjnych. W tym sensie naprawdę duchowo i historycznie związane z Polską ...

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama