107,6 FM

12 listopada br. dniem wolnym od pracy?

Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy. Tego dnia będą pracować jednak publiczne szpitale, ambulatoria i apteki.

We wtorek Sejm zajął się projektem ustawy o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, złożonym do Sejmu przez posłów PiS w poniedziałek. Zgodnie z uchwaloną ustawą 12 listopada 2018 r. ma być uroczystym świętem narodowym i dniem wolnym od pracy.

Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm nie przyjął wniosku o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu i posłowie przystąpili do drugiego czytania projektu.

Przed przystąpieniem do głosowania nad projektem ustawy posłowie przyjęli trzy poprawki złożone przez posła PiS Piotra Babinetza. Według jednej nich, świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoriach finansowanych ze środków publicznych miałyby być udzielane tego dnia według zaplanowanej kolejności. Dostępność miałyby zapewnić też apteki.

Podczas dyskusji nad projektem w pierwszym czytaniu kluby poselskie PO, PSL-UED, Kukiz'15, Nowoczesna zapowiedziały, że nie poprą proponowanego projektu ustawy. Klub PiS opowiedział się za przyjęciem projektu.

Posłanka PO Joanna Frydrych zapowiedziała, że klub PO nie poprze proponowanego projektu ustawy. "Ta ustawa to kolejny bubel prawny i jest nieprzemyślana". Jej zdaniem projekt ustawy "nie trafia do wszystkich pracowników, uderza przedsiębiorców i dzieli Polaków" - uzasadniła.

Również klub Nowoczesna nie poparł projektu. Jak zaznaczył poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz, "wszystkie badania i obliczenia wskazują, że jeden dzień wolny od pracy to strata dla gospodarki rzędu 6,5 mld zł, czyli 0,3 proc PKB". "Proponujecie rozwiązanie, które ja odbieram jako bonus dla wyborców PiS-u za to, żeby w drugiej turze wyborów zagłosowało na przedstawicieli PiS. My się nie damy na to oszukać" - mówił Meysztowicz do wnioskodawców.

Z kolei posłanka ludowców Urszula Pasławska w imieniu klubu PSL-UED nie była przekonana, "że ustawa wydłużająca o jeden dzień święto 11 listopada, napisana dwa tygodnie przed tym świętem, jest właśnie tym, co ma stanowić o szczególności tej daty i jest najbardziej dziś potrzebne".

Przedstawicielka wnioskodawców, posłanka PiS Elżbieta Kruk zwróciła uwagę, że "w tym roku 11 listopada przypada w niedzielę i stąd niniejsza epizodyczna ustawa". "11 listopada jest zwyczajowo dniem wonnym od pracy. Ustanowienie 12 listopada tego roku wolnym nie wpłynie zatem istotnie na wzrost gospodarczy do lat poprzednich. Projekt natomiast wywołuje pozytywne skutki społeczne" - dodała.

Według Kruk "uczynienie 12 listopada dniem wolnym od pracy pozwoli Polakom na godniejsze uczczenie jubileuszu odzyskania niepodległości".

W uzasadnieniu ustawy wnioskodawcy wskazali, że w dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni".

W ustawie posłowie PiS podkreślili, że Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.

"Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej" - zaznaczono.

Autorzy ustawy przypomnieli, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

« 1 »
 • Gosc
  24.10.2018 20:57
  Widze, ze wielce merytoryczny komentarz TADEUSZAOGOREK przeszedl, wiec moze i moj przejdzie. Otoz pan TADEUSZOGOREK, jak i PiS nie zauwazyl, ze 11. listopada jest juz dniem wolnym i to podwojnie, ze jest juz za trzy tygodnie, a raczej dwa i ze wiadomo bylo o tej dacie od lat. Kto chce leczyc kaca po hucznych obchodach, moze to robic na wlasnym urlopie. A jesli TADEUSZOGOREK uwaza, ze niezbedny jest dodatkowy dzien wolny, zeby naprawde godnie uczcic 100 lat niepodleglosci (chyba tylko na zakupach, bo przeciez nikt zadnych imprez zbiorowych nie przygotuje na poniedzialek), to ja zapytam: dlaczego tylko poniedzialek, a nie caly kolejny tydzien? A przede wszystkim: dlaczego PiS dopiero teraz zauwazyl te rocznice i jej wage? Czyzby to zbiorowisko "prosowieckie lewactwo (tego najwięcej) czy pożytecznych idiotów zainfekowanych "wieczną prawdą" z TVNu i Gezety Aborczej" ( dziekuje Gosciowi Niedzielnemu za nieocenzurowanie tej mowy milosci na jego lamach) przeszkodzilo popatrzec w kalendarz wczesniej?
  doceń 10
 • Konwalia
  24.10.2018 21:47
  Pracuje w aptece a mój mąż w szpitalu. Żłobek naszego dziecka jest nieczynny. Co mam zrobić z synkiem? Czy rząd przewidział zwrot kosztów za opiekunkę czy mam brać przymusowy urlop? Może Pis ma i na to jakaś ustawę napisana naprędce?
  doceń 12
 • tadeuszogorek
  25.10.2018 07:25
  Argument jest bardzo prosty:
  11.11 Polacy świętują 100 lecie odzyskania niepodleglości. Niektórzy po raz pierwszy jadą wiele kilometrów, aby wziąć udział w różnych uroczystościach. Gdyby musieli iść do pracy na drugi dzień, to po prostu nie mogliby wziąć udziału w tych uroczystościach.
  Rząd stanął na wysokości zadania i uczinił 12.11 dniem wolnym od pracy.
  Nie chodzi o dzień robienia zakupów, lecz o dzień odpoczynku po udziale w patriotycznych demonstracjach (wiem, DREMORD że poplecznikom LGTB trudno to zrozumieć), po konferencjach, po różnych spotkaniach itd.

  Dlatego łatwo poznać po argumentacji powyższych komentarzy, kto jest Polakiem, a kto jest Antypolakiem, nienawidzącym patriotyzmu i rosnącej siły Polski.
 • md
  25.10.2018 07:26
  Heh! Widać, że posługiwanie się kalendarzem jest dla rządzących zbyt trudne. Chcieli dać wolne? Ok, ale dlaczego nie pomyśleli o tym wcześniej niż 3 tygodnie przed datą? Czy wiedzą, jak to może dezorganizować pracę w takiej firmie? Proponuję zerknąć na taką małą ikonkę w prawym dolnym rogu ekranu, a potem sprawdzić kiedy przypada kolejna rocznica 11 listopada (lub innego święta), tak aby zawczasu poinformować firmy, by te mogły się przygotować. To naprawdę jest tak trudne, żeby rządzący na to nie wpadli?
  doceń 11

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama