107,6 FM

Ambasador USA obiecuje zniesienie wiz dla Polaków

Może pan napisać, że zobowiązuję się, iż wizy zostaną zniesione do końca przyszłego roku. A potem piszcie, co chcecie, jeśli tego nie dopnę – mówi ambasador USA Georgette Mosbacher w rozmowie z Marcinem Makowskim, zamieszczonej w nowym numerze "Do Rzeczy".

Obecnie ruchem bezwizowym do USA objęci są obywatele 38 państw. Formalne kryteria, jakie kraje te muszą spełniać wedle amerykańskiego prawa, to - po pierwsze - kryterium bezpieczeństwa, a po drugie - odsetek odmów wizowych nieprzekraczający trzech procent w poprzednim roku podatkowym. Trzecie kryterium to zachowanie zgodności z prawem imigracyjnym Stanów Zjednoczonych. jeśli chodzi o drugie z powyższych kryteriów, to w ostatnich miesiącach Polskie Linie Lotnicze i inne firmy z branży turystycznej zachęcały obywateli polskich, którzy mają w USA "czyste kartoteki", by zgłaszali się z wnioskami wizowymi do amerykańskich placówek konsularnych. Chodziło o to, by obniżyć odsetek odmów, bo - jak podkreślano - Polakom niewiele brakuje, by zejść poniżej progu trzech procent. Obecnie opłata za rozpatrzenie wniosku o standardową wizę nieimigracyjną do USA wynosi 160 dolarów.

Więcej - na stronie "Do Rzeczy".

« 1 »
TAGI:
 • Gosc
  03.12.2018 14:11
  Zniesienie wiz nie zależy od ambasadora. To jest decyzja Kongresu po spełnieniu określonych wymagań
  doceń 7
 • Sinan
  03.12.2018 20:33
  A można cofnąć się do przodu...? :D
  doceń 1
 • Hrabia
  03.12.2018 22:33
  Lepiej zeby tych wiz nie znosili,bo kto tu zostanie?
  doceń 1
 • bury
  19.12.2018 21:01
  Polakom się już nie opłaca pracować w USA, więcej się zarabia w Anglii, Irlandii Niemczech. My chcielibyśmy zwiedzać ten kraj- bo jest bardzo ładny i jest tam taniej niz u nas, ale niestety, lobby żydowskie ma duży wpływ na polityków- kiedyś nawet Obama powiedział o "polskich obozach", niby przez pomyłkę.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama