107,6 FM

Ks. Federico Lombardi apeluje o pełne wyjaśnianie przypadków pedofilii w Kościele

Były rzecznik Stolicy Apostolskiej ostrzegł przed określaniem tego tematu mianem rozdmuchanego lub próbą zamknięcia go.

ks. Federico Lombardi SJ wezwał do pełnego opracowanie skandalu pedofilii wśród duchowieństwa. Jeśli Kościół katolicki nie zajmie się tą sprawą szczegółowo i we wszystkich aspektach, „będzie popadał z jednego kryzysu w drugi” - napisał włoski jezuita na łamach najnowszego numeru jezuickiego czasopisma „La Civiltà Cattolica”.

Jego zdaniem Kościół katolicki nadal twierdzi, jakoby wykorzystywanie seksualne nieletnich było problemem Zachodu lub świata anglosaskiego. Niekiedy wśród zwierzchników kościelnych panuje „niewiarygodna naiwność”, stwierdził z ubolewaniem autor artykułu. Przestrzegł, że skandale pedofilskie mogą jeszcze wybuchnąć w innych krajach. „Trzeba patrzeć realnie, bardzo w tym pomaga rozsądna informacja” - dodał.

Włoski jezuita przypomniał, że już pierwszy wielki skandal pedofilii w USA w 2002 roku pokazał, że polityka instytucjonalnej samoobrony, tuszowania czy przenoszenia sprawców w stan spoczynku jest nietrwała. Media, niekiedy w sposób bardzo agresywny, wymogły na Kościele przejrzystość, która wcześniej była bardzo zaniedbana - podkreślił autor.

Przedstawiciele Kościołów powinni zdecydowanie oprzeć się skłonności do ochraniania siebie samych i instytucji, unikając niewygodnych sytuacji - zaznaczył ks. Lombardi. Zwrócił uwagę, że należy zdecydowanie odrzucić bagatelizowanie, tuszowanie i kłamstwo. Kościół musi się nauczyć „jasnego i przejrzystego komunikowania zarówno we własnych szeregach, jak i poza wspólnotą” - czytamy w artykule na łamach dwutygodnika „La Civiltà Cattolica”.

« 1 »
 • K
  15.12.2018 21:37
  Samo wołanie o wyjaśnienie, czy skupienie wyłącznie na wierzchołku góry lodowej nic nie dadzą. Pełne wyjaśnienie nie może pominąć przyczyny podstawowej: sodomii. Jednak o tym o. Lombardii nie wspomniał, a w każdym razie nie ma tego w notce.
  doceń 3
 • WIARA CZYNI CUDA
  15.12.2018 22:00
  A co z przypadkami homoseksualizmu?
  doceń 4
 • art
  15.12.2018 22:07
  A cknooo sądzicie o Euro-weeek?
  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  15.12.2018 22:27
  Mimo usilnych poszukiwań tabunów politpoprawnie ustawionych (a zapewne i w znacznej części zboczonych) naukowców, w odróżnieniu od dewiacji (odchyleń od biologicznej normy) tożsamosciowo-seksualnych, które jednak są uwarunkowane błędami biologicznego rozwoju, nie udało się znaleźć nawet śladów istnienia jakichś "szczególnych" genów lub struktur w układzie nerwowym odpowiedzialnych za takie dewiacje jak pedofilia czy homoseksualizm. A już żadych nawet poszlak odpowiedzialych - za tzw. kulturowo uwarunkowane "poczucia płci" (p. gender).

  Te niebiologicznie uwarunkowane dewiacje, to tylko wynik błędnego myślenia chorych (a więc muszą być wyleczalne). I są one jak sasiadujące kolory w tęczy: jak jeden kolor (wbrew temu co się maluje na transparentach) przechodzi płynnie w drugi, tak "słonności" homoseksualne przechodzą płynnie w "skłonności" pedofilskie.

  By zatem zwalczyć pedofilny margines trzeba rozprawić się z homoseksualnymi "skłonnościami". Bezwględnie. Bez tego wszystko co się powie, wszystko co się w Kościele "zarządzi" będzie tylko pustym gadaniem. I ciągle liczni, będą obwiniani za grzechy nielicznych.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama