107,6 FM

Prezydent Panamy: Kraj gotowy na przyjęcie papieża i pielgrzymów

Panama jest gotowa na przyjęcie papieża Franciszka i uczestników Światowych Dni Młodzieży; przygotowania prowadzą profesjonaliści, którzy codziennie analizują wszystkie procedury - powiedział prezydent kraju Juan Carlos Varela w wywiadzie dla mediów Watykanu.

Papież Franciszek przybędzie do Panamy w środę i pozostanie tam do niedzieli.

"Mogę zapewnić, że ludność może zaufać wszystkim profesjonalistom, zarówno ze strony rządowej, jak i lokalnego komitetu organizacyjnego, którzy dzień po dniu dokonują przeglądu i analizują każdą procedurę po to, by Światowe Dni Młodzieży przebiegły pozytywnie" - oświadczył Varela, cytowany przez portal Vatican News.

Następnie prezydent Panamy powiedział: "Wszystko jest gotowe, by przyjąć pielgrzymów i turystów, którzy masowo przybędą".

"Jako Panamczyk muszę powiedzieć, że jestem dumny z tego, że nasz kraj będzie przez kilka dni sercem świata, z którego popłynie przesłanie papieża Franciszka, orędzie nadziei, jedności, solidarności i troski o potrzebujących" - podkreślił. Panamski przywódca dodał: "To wielka radość przyjąć papieża Franciszka w Panamie; powodem do dumy jest to, że wybrał nasz mały kraj jako organizatora Światowych Dni Młodzieży".

"Od 2009 roku, kiedy przygotowywaliśmy się do obchodów 500. rocznicy ustanowienia pierwszej diecezji na stałym lądzie - Santa Maria La Antigua, wielu marzyło o wizycie papieża" - wyjaśnił Juan Carlos Varela.

"Po raz kolejny - zaznaczył - Panama będzie krajem, który buduje mosty między narodami i kulturami, miejscem spotkania, punktem wyjścia, z którego orędzie papieża Franciszka będzie szerzyć się do wszystkich zakątków planety".

Varela zapewnił, że prowadzone przez ponad dwa lata przygotowania do ŚDM miały na celu zagwarantowanie tego, aby młodzi Panamczycy i ludzie z całego świata w pełni przeżyli spotkanie z papieżem.

Prezydent wyraził przekonanie, że ŚDM są szansą dla całej Panamy, by "zwiększyła swe możliwości i pokazała, że dobrą wolą, pracą i jednością można zrealizować wielkie projekty w kraju i dla kraju".

W historii Światowych Dni Młodzieży, zainaugurowanych przez świętego Jana Pawła II w 1984 roku, Panama jest najmniejszym krajem, w którym je zorganizowano.

W ŚDM weźmie udział ponad 3500 Polaków. Będą oni największą grupą pielgrzymów z Europy.

Więcej dowiesz się w serwisie specjalnym

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama