107,6 FM

Taśmy Kaczyńskiego - "Gazeta Wyborcza" publikuje kolejne nagranie

- Inwestycja przy ul. Srebrnej nie może dojść do skutku z przyczyn politycznych - mówi - w nowym nagraniu ujawnionym przez GW w czwartek - o budowie w Warszawie wieżowców lider PiS Jarosław Kaczyński.

"Druga przeszkoda to jest kampania o charakterze czysto politycznym pod tytułem: partia buduje wieżowiec, azjatyckie stosunki czy nawet zgoła stwierdzenie, że to ja buduję - a w związku z tym jestem niezwykle zamożnym człowiekiem. Nie możemy sobie na to pozwolić" - mówi, cytowany przez "GW" Jarosław Kaczyński na spotkaniu z Geraldem Birgfellnerem i prawnikami z kancelarii Baker McKenzie w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie 2 sierpnia 2018 r. Kaczyński nakłania prawników, aby wymyślili sposób na to, by Srebrna mogła zapłacić Austriakowi za jego pracę przy inwestycji w bliźniacze wieże - podkreśla czwartkowa "Gazeta Wyborcza".

Gazeta zwraca uwagę, że "ekipie przygotowującej 190-metowy wieżowiec - biznesowy projekt powiązanej ze środowiskiem PiS spółki Srebrna - wyjątkowo zależało na tym, by rzecz utrzymać w dyskrecji". Dodaje, że tego życzył sobie Jarosław Kaczyński "dyrygujący projektem z Nowogrodzkiej". "Twierdził, że jeśli inwestycja wyjdzie na jaw przed jesiennymi wyborami samorządowymi 2018 r., PiS straci politycznie" - czytamy.

"O budowie bliźniaczych wież na działce spółki Srebrna wiedziało wąskie grono: pracownicy administracyjni centrali, rodzina, władze Srebrnej oraz znajomi. Na przykład Piotr Walkowiak, który prowadzi pracownię architektoniczną z Anną Bielecką, serdeczną przyjaciółką prezesa PiS. Mechanizm działał. W Warszawie nikt nie miał pojęcia, że wiosną 2017 r. spółka ludzi Kaczyńskiego zarządzająca zapyziałym biurowcem przy Srebrnej decyduje się inwestować w deweloperkę. W lutym 2018 r. nową strategię spółki przegłosowali jej właściciele: mający blisko 100 proc. udziałów Instytut im. Lecha Kaczyńskiego oraz Barbara Skrzypek, sekretarka prezesa PiS, i jej syn" - napisali autorzy publikacji.

"Na ulicy Srebrnej nie znają się na realizacjach wielkich projektów. Zapraszają więc do współpracy Geralda Birgfellnera, spowinowaconego z Kaczyńskim austriackiego przedsiębiorcę. Ma się zająć przygotowaniem inwestycji. Od czerwca 2017 r. z pełnomocnictwem Srebrnej szuka partnerów potrzebnych do przeprowadzenia wartej ponad miliard złotych budowy. Decyzje podpisem potwierdzał Jarosław Kaczyński, na co dzień fundator Instytutu" - czytamy.

Z ustaleń "GW" wynika, że "16 stycznia 2018 r., dwa tygodnie przed uchwałą właścicieli spółki, prawnik pracujący dla Srebrnej pisze notatkę: +Mieliśmy rozmowę z przedstawicielem banku, w trakcie której skoncentrowaliśmy się na wyjaśnieniu podstawowej zasady minimalnej ekspozycji Srebrnej w finansowaniu tego projektu+. Informację dostaje tylko wąskie grono wtajemniczonych".

"Nadal obowiązuje dyskrecja. Głównym graczem nie jest więc Srebrna, ale spółka kupiona specjalnie na tę okazję. Nazywa się Nuneaton. Wchodzi do +rodziny+ w kwietniu 2018 r. To ona oficjalnie ma się zająć realizacją przedsięwzięcia. Prezesem jest austriacki biznesmen" - napisała gazeta.

"10 maja 2018 r. Birgfellner dowiaduje się od prawników Srebrnej, że na etapie przygotowania inwestycji podpisanie umowy między Srebrną a Nuneatonem +nie jest niezbędne+. Austriak od prawników zajmujących się projektem otrzymuje pismo potwierdzające, że +Srebrna jednak nie będzie zaangażowana+. Poprowadzi go spółka córka, czyli Nuneaton" - czytamy.

"GW" zwraca uwagę, że "dzisiaj wiemy, że w przedsięwzięcie był osobiście zaangażowany Michał Krupiński, prezes Pekao SA, upaństwowionego przez PiS jednego z największych banków w Polsce". Jak podkreślono, "rząd PiS miał wpływ na jego nominację". "Jak ujawniliśmy w środę, 21 marca 2018 r. Krupiński spotkał się w siedzibie PiS z Kaczyńskim i Birgfellnerem. Rozmawiali o inwestycji. Wkrótce potem bank przyznał na wstępne prace 15,5 mln euro kredytu" - podkreśla "GW".

Autorzy artykułu informują, że w środę zapytali Krupińskiego, "czy wizyty w centrali partii politycznej i angażowanie się w jej przedsięwzięcia biznesowe są zgodne z zasadami banku". "Krupiński nie zaprzeczył żadnej z naszych informacji" - napisali.

W środę przewodniczący komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski oświadczył, że Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie przyjmowało korzyści majątkowych od osób prawnych; nie prowadzi też w imieniu i na rzecz innych podmiotów działalności gospodarczej.

Jak dodał, "PiS restrykcyjnie przestrzega obowiązków sprawozdawczych, których skrupulatne wypełnianie potwierdzają coroczne uchwały Państwowej Komisji Wyborczej o przyjęciu kolejnych sprawozdań finansowych bez zastrzeżeń". Podkreślił przy tym, że "twierdzenia przeciwne oraz zarzuty niemające oparcia w stanie faktycznym lub prawnym spotkają się z reakcją prawną, w szczególności ze zdecydowaną ochroną dobrego imienia PiS".

"Gazeta Wyborcza" opublikowała we wtorek stenogram nagrania rozmowy z lipca 2018 roku m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Rozmowa, której stenogram publikowała we wtorek "GW", dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch 190-metrowych wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. Budowa - jak poddała "GW" - miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro (1,3 mld zł). W biurowcu miałyby się mieścić m.in. apartamenty, hotel i siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

W środę "GW" napisała, że Jarosław Kaczyński 20 razy spotykał się w centrali partii z austriackim biznesmenem, który miał w imieniu spółki Srebrna zbudować biurowiec; w jednej z rozmów brał udział prezes Pekao SA Michał Krupiński.

« 1 »
 • jurek
  31.01.2019 12:47
  Podobno "do polityki nie idzie się dla pieniędzy", a posłowie na Sejm nie powinni prowadzic działalności gospodarczej.
  doceń 14
 • paparapapa
  31.01.2019 15:46
  Nic z tego nie kumam. Kto miałby komu i za co zapłacić? Inwestorem, a zatem i właścicielem tego co zbuduje miałaby być spółka N. Każda inwestycja może się udać lub nie, a ryzyko ponosi sam inwestor. Inwestuje, na czym może zarobić lub stracić. Kto inny miałby mu te straty pokrywać? I z jakiej kasy? Być może w starych zachodnich demokracjach inwestycja wspierana przez ważnego polityka nie ma prawa się nie udać, ale w Polsce mamy demokrację hyper-super demokratyczną, i może. Za co miałby zapłacić Prezes? Że nie załatwił pozwolenia "sposobem", albo nie kazał budować "na rympał", głęboko w nosie mając zgody i zezwolenia? Że nie potrafił inwestycji zapewnić odpowiedniego Parasola Ochronnego? No sorry, takie rzeczy to może w jakiejś innej Partii.
 • mich nick
  31.01.2019 15:56
  Kupę wieżowców i nie tylko postawiono w tej Warszawie, no nie? Wszystko zgodnie z prawem, no bo jak inaczej. Tym niemniej historia ich powstania, kto, jak i za co, w każdym przypadku byłaby tematem na ciekawy wieloodcinkowy "materiał". Dziennikarze i ich wnuki mają zapewniony chleb do samej emerytury, a my chętnie poczytamy.
  doceń 3
 • GOŚĆ
  31.01.2019 16:20
  Ja jestem za. Partie powinny mieć własne źródło utrzymania, wtedy nie musiałby uśmiechać się do biznesu czy zamożnych sponsorów i nie byłoby dwuznacznych sytuacji. Jeśli to jest wszystko co znaleziono na Pis, a pewnie baaaardzo się starano, to w sumie gratuluje Pisowi.
  doceń 12

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama