107,6 FM

Rzecznik Episkopatu: Zaproszenie dla przedstawicieli Fundacji „Nie lękajcie się” aktualne

Zaproszenie dla przedstawicieli Fundacji „Nie lękajcie się” z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim jest ciągle aktualne – mówi KAI rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. Duchowny wskazuje, że spotkania z pokrzywdzonymi będą kontynuowane po zakończeniu rozpoczętego dzisiaj w Watykanie szczytu na temat wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne.

Jak przypomina duchowny, zaproszenia do spotkania wystosowywane zostały za pośrednictwem kurii diecezjalnych i zakonnych do osób pokrzywdzonych, w których sprawach zakończono procesy kanoniczne. „Przewidziano również dodatkową możliwość spotkań dla osób, w których sprawach nie było możliwości przeprowadzenia procesów kanonicznych” – wyjaśnia ks. Rytel-Andrianik.

Jak podkreśla rzecznik Episkopatu, osoby poszkodowane nie były informowane, że wszystkie spotkania muszą się odbyć przed 21 lutego, więc przewidziana jest możliwość spotkań w kolejnych terminach.

„Daty 5 i 9 lutego były propozycjami, które zostały zweryfikowane przez oczekiwania osób zaproszonych oraz przez możliwości organizacyjne. Niektóre osoby prosiły o zmianę miejsca i formy spotkania, co pociągnęło za sobą konieczność szukania dodatkowych terminów. Ponieważ każde spotkanie wymaga odpowiedniej ilości czasu, stąd zaistniała potrzeba kontynuowania ich w przyszłości” – mówi.

Duchowny wyjaśnia, że przedstawiciele Fundacji „Nie lękajcie się” sami poprosili o zmianę miejsca spotkania. „Zaraz po znalezieniu nowej lokalizacji została im ona zaproponowana. Tego samego dnia wieczorem propozycja została przyjęta przez zainteresowanych” – mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodaje jednak, że z racji na zaplanowane wcześniej terminy dwóch innych spotkań z poszkodowanymi, zaszła potrzeba znalezienia późniejszej daty.

Rzecznik Episkopatu podkreśla, że każda osoba pokrzywdzona jest ważna, bez względu na to, czy jest zrzeszona w Fundacji „Nie lękacie się”, czy też nie. „Dlatego propozycja innego terminu spotkania nie jest w żadnym wypadku wykluczeniem z wysłuchania przedstawicieli Fundacji” – wskazuje duchowny.

„Przewodniczący Episkopatu przykłada dużą wagę do spotkania z każdą osobą, która odpowiedziała na zaproszenie. Dlatego zaproszenie jest cały czas aktualne dla wszystkich, o czym zainteresowani zostali poinformowani. Propozycja dodatkowych terminów została przesłana, oprócz osób zrzeszonych w Fundacji, również innym osobom” – mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Fundacja „Nie lękajcie się”, której założycielem jest Marek Lisiński jest jednym z działających w Polsce środowisk skupiających część ofiar molestowania przez duchownych i niosącym im pomoc. Z przedstawicielami organizacji wielokrotnie spotykał się koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski, o. Adam Żak SJ.

Duchowny uczestniczył także w dużej dwudniowej konferencji „Przerwać milczenie” na rzecz przeciwdziałania pedofilii w Kościele, którą Fundacja zorganizowała w Warszawie w listopadzie 2017 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama