107,6 FM

10 najważniejszych wydarzeń pontyfikatu Franciszka

W środę 13 marca mija 6 lat od wyboru argentyńskiego kardynała Jorge Mario Bergoglio na papieża. Publikujemy zestawienie 10 najważniejszych wydarzeń pontyfikatu Franciszka.

10. Ochrona małoletnich w Kościele

Odpowiedzialność biskupów, synodalność i kolegialność w rozliczaniu oraz transparentność to tematy, wokół których debatowano w dniach 21-24 lutego br. podczas szczytu na temat ochrony małoletnich w Kościele przed wykorzystywaniem seksualnym. Na zakończenie spotkania z przewodniczącymi episkopatów z całego świata Franciszek zaapelował do wszystkich władz i poszczególnych osób o kompleksową walkę przeciwko wykorzystywaniu małoletnich.

"Mamy tu do czynienia z ohydnymi przestępstwami, które powinny być wymazane z powierzchni ziemi. Tego żąda wiele ofiar ukrytych w rodzinach i różnych środowiskach naszych społeczeństw” – powiedział papież.

W zgromadzeniu wzięło udział – pod przewodnictwem papieża Franciszka – 190 osób, w tym 114 przewodniczących (lub ich zastępców) krajowych konferencji biskupich, 14 zwierzchników katolickich Kościołów wschodnich, 22 wyższych przełożonych zakonnych męskich i żeńskich, prefekci i przewodniczący urzędów Kurii Rzymskiej, przedstawiciele Rady Kardynałów, moderatorzy i głoszących konferencje. Kościół w Polsce reprezentował wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W kontekście wykorzystywania seksualnego małoletnich bardzo ważny był opublikowany 20 sierpnia 2018 r. "List do ludu Bożego", który był reakcją na opublikowany w USA raport na temat przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych i tuszowania tego faktu w diecezjach amerykańskiego stanu Pensylwania. Papież wezwał do modlitwy i pokuty za grzechy ludzi Kościoła.

„Konieczne jest, abyśmy jako Kościół mogli rozpoznać i z bólem oraz wstydem wziąć odpowiedzialność za te potworności popełnione przez osoby konsekrowane, duchownych, a także przez tych wszystkich, którzy mieli misję czuwania, oraz grzechy innych osób – napisał Franciszek. Wskazał na rany, jakie wywołuje to przestępstwo w ofiarach, ich rodzinach i całej wspólnocie wierzących. Podkreślił, że walka z tym złem wymaga także wyeliminowania różnych postaci klerykalizmu.

« 6 7 8 9 10 »

Zapisane na później

Pobieranie listy