107,6 FM

Kogo lubią Polacy?

CBOS opublikował wyniki badań na temat naszego stosunku do innych narodów.

Jak wynika z badań CBOS, najbardziej lubianą nacją w Polsce są Czesi. Sympatię do nich czuje 56 proc. Polaków. Więcej niż połowa Polaków lubi też Włochów, Słowaków, Węgrów i Amerykanów. Wysoko są też Anglicy, Chorwaci i Irlandczycy. Jeśli chodzi o naszych zachodnich i wschodnich sąsiadów, to Niemcy, Litwini i Białorusini znajdują się w połowie stawki, zaś Ukraińcy i Rosjanie znajdują się bliżej końca szestawienia. Ci ostatni zajmują czwarte miejsce od końca.

Za Rosjanami w rankingu znaleźli się Rumuni, Romowie i Arabowie. Tych ostatnich nie lubi aż 65 proc. z nas. Niechęć nad sympatią przeważa jeszcze w odczuciach Polaków w stosunku do Żydów i Ukraińców. Najwięcej wskazań obojętnych mamy w stosunku do Bułgarów i Litwinów. Bez oceny (odpowiedź trudno powiedzieć) Polacy pozostawiają najczęściej Finów i Duńczyków. Najbardziej jesteśmy podzieleni w stosunku do Niemców. Nasi zachodni sąsiedzi mają niemal dokładnie tyle samo wskazań pozytywnych co negatywnych.

Ciekawie się prezentują się sympatie Polaków w ujęciu historycznym. Od lat 90-tych zwiększyła się nasza sympatia w stosunku do większości narodów, o które pytali się ankieterzy. Szczególnie wzrosła sympatia do Ukraińców i Żydów, choć wciąż utrzymuje się ona na nie najwyższym poziomie. Spadła zauważalnie nasza sympatia do Amerykanów, chociaż wciąż stanowią oni czołówkę rankingu sympatii.

Jeśli chodzi o niechęć do innych narodów, to najbardziej spadła ona w przypadku Ukraińców, Żydów, Rumunów, Litwinów, Bułgarów, Czechów i Rosjan. Wzrosła natomiast nasza niechęć do Francuzów. Nie zmienia się natomiast znacząco poziom niechęci Polaków w stosunku do Romów i Arabów.

Cały raport dostępny jest tutaj.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • zapytanie
  12.03.2019 16:41
  Każdy swoje sympatie i antypatie, nie ma sensu tego uogólniać.
  doceń 4
 • E.
  12.03.2019 22:22
  Jeżeli najwyższy poziom sympatii, jaki mamy jako Polacy, wynosi TYLKO 56%, to jest to wynik załamujący...
 • Rafaello
  13.03.2019 00:26
  No właśnie, o czym to świadczy? Jeśli połowa Polaków lubi Niemców a druga nie - czy to znaczy że połowa się myli, albo że to po prostu zależy od opcji politycznej, bo jedne gazety obrzydzają Niemców, a inne nie? Może to trzeba zaliczyć do badań nad uprzedzeniami Polaków? Bo każdy człowiek jest przecież inny. Pośród na przykład Amerykanów są biali, kolorowi, kobiety, mężczyźni, biedni, bogaci, wierzący, niewierzący, zwolennicy partii Republikanów, Demokratów, i to wszystko wpływa na różnorodność Amerykanów. Gdy ktoś mówi że lubi bądź nie Amerykanów, to najpewniej wyobraża sobie jakiegoś przeciętnego, który może mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama