107,6 FM

Rodzina, praca, decyzje, pieniądze…

Jakże się to stanie? Łk 1,34

Łk 1,26-38

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.

Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”.

Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie.

Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”.

Na to Maryja rzekła do anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?”

Anioł jej odpowiedział: „Duch święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna, i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”.

Na to rzekła Maryja: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa”. Wtedy odszedł od Niej anioł.

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Paweł Lis
Gość Niedzielny

 

Jakże się to stanie? Łk 1,34

Zaufać Panu Bogu – dla mnie to wcale nie jest łatwa sprawa. Wierząc, że On się mną opiekuje, nie mogę siedzieć z założonymi rękami i czekać, aż wszystko jakoś się potoczy. Kiedy natomiast miotam się, aby dopiąć celu, nie daję Mu miejsca na działanie. Jak praktycznie podejść do tego zaufania, aby nie stać się zbyt leniwym, a z drugiej strony zbyt natarczywym względem Pana Boga? Odpowiedzią jest postawa Maryi, która dzisiaj, przyjmując zadanie przekazane od Gabriela, pyta wprost: jak to ma się stać? Otwarta na Bożą wolę, otrzymuje odpowiedź i wie, co ma robić. Rodzina, praca, decyzje, pieniądze… dużo tego. Działajmy, ale ze świadomością, że On jest cały czas z nami i chce dla nas jak najlepiej, a zaczniemy iść przez życie pewniej, z ufnością.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Gabriela
    25.03.2019 07:17
    Za otrzymana od Boga łaskę jest się przed Nim odpowiedzialnym. A to - w sytuacji Maryi - zakłada nisze, ukrycie. Warto o tym pamiętać, gdy na prawo i lewo trąbi się o „poczęciu Jezusa” i Jego „narodzinach za dziewięć miesięcy”. Skromnie przypominam, ze Jezus jest (a właściwie Jest) Logosem, przedwiecznym i jedynym Słowem Najwyższego. Mówienie o Nim tylko w kategoriach poczętego dziecka (nawet pisanego przez duże D) jest nadużyciem i kłamstwem. Dziś przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego, czyli zapowiedzi Maryi przez Archanioła Gabriela, ze zostanie Matka Bożego Syna. Tylko tyle, i aż (!) tyle. Sprowadzanie Jej pytania o to, jak „się to stanie” do aktu biologicznego zapłodnienia (vel poczęcia) jest (niestety!) typowym dla dzisiejszej wykładni wiary nadużyciem. Tymczasem Ona pyta o to, w jaki sposób - skoro „nie zna męża” - stanie się (!) Matka Mesjasza. Prawie, jak wiadomo daje wielka różnice, dlatego głosząc Słowo warto najpierw głęboko nad Nim się pochylić. Tak, jak matka nad kołyska: czule i ostrożnie, a nie z ułańska fantazja i prostactwem.
    doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.