107,6 FM

Nieposłuszeństwo i śmiertelna nienawiść są dla Gospodarza i Syna

Pewien gospodarz założył winnicę. Mt 21,33

Mt 21, 33-43. 45-46

Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu:
«Posłuchajcie innej przypowieści: Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej tłocznię, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał.

Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. Ale rolnicy chwycili jego sługi i jednego obili, drugiego zabili, trzeciego zaś ukamienowali. Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, lecz i z nimi tak samo postąpili. W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: Uszanują mojego syna.

Lecz rolnicy, zobaczywszy syna, mówili do siebie: „To jest dziedzic; chodźcie, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo”. Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili. Kiedy więc przybędzie właściciel winnicy, co uczyni z owymi rolnikami?»

Rzekli Mu: «Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze».

Jezus im rzekł: «Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: „Ten właśnie kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach”. Dlatego powiadam wam: królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce».

Arcykapłani i faryzeusze, słuchając Jego przypowieści, poznali, że o nich mówi. Toteż starali się Go pochwycić, lecz bali się tłumów, ponieważ miały Go za proroka.

 

 

Pewien gospodarz założył winnicę. Mt 21,33   

Wiadomo, kto jest gospodarzem. Wiadomo, kto jest synem gospodarza. Wiadomo, kim są rolnicy i czym jest winnica. Ale kim są posłani do rolników „sługi gospodarza” – obici, zabici i ukamienowani?
Prorocy Starego Testamentu? Z pewnością. Ale może też księża rzymskokatoliccy? Nadinterpretacja? Niekoniecznie. Winni czy niewinni, grzeszni czy bezgrzeszni, święci czy przeciętni, oberwą nie za to, jacy są, ale za to, kim są. Czyli za to, kto ich posłał i kogo tu reprezentują.
Nieposłuszeństwo i śmiertelna nienawiść są dla Gospodarza i Syna. Ale oni nie są akurat pod ręką. Ten świat nie jest nasz? To tylko dzierżawa? Przyszliście odebrać „plon jemu należny”? Klerze: odbierzesz ciosy Jemu należne, a nie żaden plon.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gabriela
  22.03.2019 07:21
  A jeżeli prorocy dziś posyłani bywają do - również rzymskokatolickich - księży? Niemożliwe? A czyż niejednokrotnie - również rzymskokatoliccy - księża nie postępują bardziej przewrotnie niż owi najemnicy z czasów Jezusa?!
  doceń 5
 • albert
  22.03.2019 09:11
  "Dlatego powiadam wam: królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce»." A my wydajemy jego owoce? Moim zdaniem nawet nie mówimy jak należy te owoce wydawać. Gdybyśmy wydawali jego owoce, to Polska wyglądałaby zupełnie inaczej. Katolicy nie wiedzą nawet jak należy żyć po katolicku. Czyja to jest wina? Spowiedź - parodia, Nauki rekolekcyjne i kazania - żenada.
  doceń 0
 • Rafaello
  22.03.2019 10:37
  By mieć pełny obraz, warto podkreślić do kogo to Jezus mówił. Do tych, którzy potem stwierdzili: "A ten tłum, który nie zna Prawa, jest przeklęty" (J 7,49)
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.