107,6 FM

Przenieśli na Śląsk tradycję sprzed 1400 lat. Odwiedzają kościoły stacyjne

Codziennie w Wielkim Poście odwiedzają inną świątynię. Tradycję odwiedzania kościołów stacyjnych przenieśli na Śląsk mieszkańcy Lędzin.

To I Pielgrzymka Wielkopostna. Kilkunastu ludzi codziennie odwiedza inny kościół w pięciu dekanatach: Lędziny, Bieruń, Mysłowice, Tychy Nowe i Tychy Stare. Uczestniczą tam w pierwszej porannej Eucharystii.

Pomysł wyszedł od Stanisława Wrońskiego z Lędzin. Pochodzi on z Lublina, gdzie w tym roku pielgrzymki do kościołów stacyjnych odbywają się już po raz szósty. Tam bierze w nich udział ponad trzysta osób. Na Śląsku - na początek - jest ich kilkanaście.

- Modlimy się codziennie w zupełnie innym pod względem architektury kościele, w innej atmosferze, w inaczej sprawowanej liturgii. I nasza modlitwa staje się tak wielowymiarowa, ile odwiedzanych kościołów – mówi Stanisław Wroński.

Świeckim często towarzyszą ks. Krzysztof Sontag, proboszcz parafii MB Różańcowej w Lędzinach, oraz ks. Bogusław Matuła, emeryt.

Większość dojeżdża samochodami, niektórzy autobusami. Jednej z kobiet z Tychów zdarza się wstawać o czwartej rano, żeby dojechać do kościoła stacyjnego np. w okolicy Lędzin. Uważa, że warto.

Każdy z pielgrzymów ma własne intencje. - Pierwszą pielgrzymkę do kościołów stacyjnych zorganizowano w Rzymie w VI wieku w intencji odwrócenia zarazy. I my dzisiaj też prosimy o odwrócenie zarazy, ale już innego rodzaju - mówi Stanisław Wroński.

Na następnej stronie - lista kościołów stacyjnych i terminy ich odwiedzin

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama