107,6 FM

Rzecznik KEP o spaleniu książek w Gdańsku: To nie powinno się wydarzyć

Sprawa nie powinna się wydarzyć - powiedział KAI rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, odnosząc się do niedawnego spalenia książek przez księży w jednej z gdańskich parafii.

"Sprawa nie powinna się wydarzyć, a opinię na ten temat wyraził wczoraj rzecznik diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ksiądz zaś, który to zrobił, przeprosił" - skomentował dziś całe wydarzenie dla KAI ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Głos rzecznika jest odpowiedzią na dzisiejszy apel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, które domagało się reakcji Episkopatu Polski na spalenie książek w gdańskiej parafii.

Założona w Koszalinie fundacja "SMS z Nieba" w niedzielę opublikowała na swoim fanpage'u zdjęcia z palenia książek przy jednej z gdańskich parafii. Przedmioty (głównie książki fantasy, figurki i talizmany) zostały przyniesione przez wiernych.

Była to odpowiedź na apel ks. Rafała Jarosiewicza, przewodniczącego zarządu fundacji, który poprosił parafian o przyniesienie rzeczy, które są związane z okultyzmem, magią lub czarami. Wydarzenie miało miejsce po jednej z Mszy św.

We wtorek ks. Rafał Jarosiewicz wydał krótki komunikat, w którym przeprosił za spalenie książek, uznając to wydarzenie za niefortunne.

« 1 »
 • Obserwator
  04.04.2019 10:27
  Jedyne do czego używał Jezus ogniska to pieczenie ryb.Idźmy raczej tym tropem.....
  doceń 18
 • Katolik k
  04.04.2019 10:44
  bardzo bym prosil jakiegos maga o numery totolotka na najblizsze losowanie.Szczczegolnie tych wszystkich ekspertow od magi.
  doceń 15
 • Obserwator
  04.04.2019 10:50
  Tak.Jestem za paleniem rzeczy złych i okultystyczy.Tylko że, to co zrobił ten ksiądz to raczej jakiś heppening i widowisko artystyczno-ludowe.Gdyby palić wszystkie rzeczy,nie zgodne z nauką Kościoła to spalimy wszystkie książki fantazy,naukowe,bajki czy opisujące inne kultury nie chrześcijańskie.A na koniec to trzeba by zacząć palić zajączki i kurczaczki wielkanocne.Bo taki mały króliczek to co ma wspólnego z Wielkanocą? Naprawdę nic.Tylko nowopoganizm i zabobony.Na stos z króliczkami !!!
  doceń 19
 • Ekspert
  06.04.2019 20:34
  1. Że książek nie wolno palić, to przesąd, chyba z czasów, kiedy za księgę można było kupić wieś. Niektóre tzw. "dzieła sztuki" mogłyby nie powstać i nic byśmy nie stracii, a może nawet zyskali. 2. Nikt jakoś nie zauważył, że to spalenie było symbolicznym wyrzeczeniem się grzechu i tego, co do niego prowadzi lub może prowadzić. Kiedy ja postanowiłem rzucić palenie (papierosów), to wrzuciłem paczkę w ogień i już nigdy więcej po papierosa nie sięgnąłem. Może w nagłaśnianiu gdańskiego wydarzenia sensu nie było, ale samo spalenie to akt chwalebny. Tak róbcie: palacze - spalcie papierosy i narkotyki, pijacy - wylejcie alkohol do ścieku, wierzący w czary - wyrzućcie talizmany i demoniczne książki na śmietnik.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama