107,6 FM

Papież Franciszek przybył do Macedonii Północnej

Papież Franciszek przybył we wtorek do stolicy Macedonii Północnej, Skopje, gdzie odda hołd urodzonej w tym mieście świętej Matce Teresie. Jego jednodniowa wizyta to drugi i ostatni etap podróży na Bałkany. Wcześniej Franciszek spędził dwa dni w Bułgarii.

Macedonia Północna to kraj dwumilionowy, wieloetniczny i wieloreligijny, w którym prawosławni stanowią większość, a katolików jest ok. 20 tysięcy, mniej niż jeden procent ludności.

Z okazji papieskiej wizyty wtorek jest dniem wolnym w szkołach i administracji.

Franciszek odwiedza to państwo jako pierwszy papież w historii. Wizyta przypada w wyjątkowym momencie: niecałe trzy miesiące po tym, gdy kraj zmienił nazwę na Republika Macedonii Północnej. Zmiana ta, z nazwy Macedonia, zakończyła wieloletni polityczny spór na tym tle z Grecją. W związku z przyjęciem nowej nazwy władze w Atenach wycofały swój sprzeciw wobec planowanego członkostwa Macedonii Północnej w NATO oraz - w dalszej perspektywie - w Unii Europejskiej.

Franciszek przybył do Macedonii Północnej dwa dni po drugiej turze wyborów prezydenckich, które wygrał wspierany przez socjaldemokratów Stewo Pendarowski.

Oficjalnie papież zostanie powitany na dziedzińcu pałacu prezydenckiego. Spotka się z ustępującym wkrótce szefem państwa Gjorge Iwanowem i premierem Zoranem Zaewem, a następnie wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz.

Następnie razem z miejscowymi przywódcami religijnymi odwiedzi Dom - Muzeum Matki Teresy. Spotka się tam z ubogimi.

W południe Franciszek odprawi mszę na Placu Macedońskim. Spotka się również z młodzieżą w ośrodku duszpasterskim i z duchowieństwem w stołecznej katedrze. Wieczorem papież powróci do Rzymu.

Zwracając się w przesłaniu wideo do Macedończyków na kilka dni przed przyjazdem do Skopje Franciszek powiedział: "Dziś bardziej niż kiedykolwiek trzeba rozwijać w Europie i na całym świecie kulturę spotkania, kulturę braterstwa, a ja przybędę do was, by zasiać te ziarna".

"Szczególne piękno oblicza waszego kraju zawdzięczamy różnorodności kultur i przynależności etnicznej oraz religijnej jego mieszkańców - wskazał papież. - Zawierzam moją wizytę wstawiennictwu wielkiej świętej, córki waszej ziemi: Matki Teresy. Urodzona i wychowana w Skopje stała się dzięki Bożej łasce odważną misjonarką miłości Chrystusa w świecie dając pociechę i godność najbiedniejszym z ubogich".

Z okazji wizyty Franciszka filia popularnego producenta zegarków, by uczcić to, że i on nosi jego model, rozpisała konkurs pod hasłem "Pięć sekund z papieżem". Należy napisać, co chciałoby się powiedzieć papieżowi w tym czasie. Autorzy najlepszych tekstów otrzymają zegarki.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama