107,6 FM

"Rzeczpospolita": Diesle wciąż trują w Polsce

Polska znów w dieslowym ogonie Europy. Tylko w Rumunii niższy jest wskaźnik naprawy trujących aut z grupy Volkswagen. Tych, które były "bohaterem" afery z fałszowaniem wyników emisji spalin - pisze w środę "Rzeczpospolita".

Według dziennika, który powołuje się na wyniki analizy organizacji Transport & Environment, w Polsce bardzo wolno postępuje wymiana wadliwego oprogramowania samochodów z grupy Volkswagena z silnikiem EA 189. "Chodzi o volkswageny, audi, skody i seaty" - podaje "Rz".

"W Niemczech, najlepszym pod tym względem kraju UE, przegląd przeszło już 99 proc. aut z tym silnikiem, podczas gdy w Polsce tylko 45 proc. Gorsza od nas jest tylko Rumunia ze wskaźnikiem na poziomie 37 proc." - czytamy. W ocenie gazety lista pokazuje przepaść między Europą Zachodnią a Wschodnią. "W tej pierwszej wskaźnik napraw wynosi średnio 85 proc., w tej drugiej - 55 proc." - zaznacza.

Sytuację pogarsza to, że do biedniejszych krajów UE, jak Polska, płyną właśnie te wadliwe auta z Niemiec, które - wyjaśnia dziennik - tam podlegałyby natychmiastowej naprawie.

Na rynku wewnętrznym UE są wspólne zasady dopuszczenia auta na rynek - samochód zaakceptowany w jednym państwie członkowskim może być sprzedawany w innym. "Ale ta zasada nie działa w przypadku wycofywania samochodu z rynku" - tłumaczy "Rz". Jak czytamy, nowe zasady w tej sprawie wejdą w życie dopiero we wrześniu 2020 roku i będą obowiązywały tylko dla nowych aut.

"Sprawa sięga września 2015 roku, gdy amerykańska agencja ochrony środowiska wykryła, że niemiecki koncern samochodowy stosuje w samochodach z dieslem oprogramowanie fałszujące poziom emisji spalin. Zaniża je w czasie laboratoryjnych testów, żeby samochód został dopuszczony do ruchu. A potem, w czasie zwykłego użytkowania, faktyczny poziom emisji jest wielokrotnie większy od dopuszczalnego" - przypomina "Rzeczpospolita".

« 1 »
 • Podajnik
  29.05.2019 09:08
  Słynna niemiecka uczciwość. Powtórzę się, ale powiem że niemieckie hasło "nie dla idiotów" też musi być oszustwem niemieckiej propagandy. Podobnie jak czyste diesle, proszki do prania, pseudo dekarbonizacja, polskie obozy i wiele, wiele innych.
  doceń 2
 • Krzysiek
  29.05.2019 12:49
  >>Sprawność diesla w procesie spalania wynosi 50%, tzn., że z dostarczonej 100% energii otrzymujemy 50% pracy. Natomiast w silniku benzynowym maksymalnie 35-38%.

  Silnik diesela jest bardziej ekologiczny w stosunku do silnika benzynowego.

  Praca silnika diesla w przeciwieństwie do silnika benzynowego nie jest uzależniona od składu mieszanki określającej granicę zapalności, może więc pracować na bardzo ubogich mieszankach. W spalinach są więc znacznie mniejsze ilości trujących toksyn takich jak tlenek węgla (CO), węglowodorów (HC), ale również w nowoczesnym silniku diesla jest znaczna redukcja tlenków azotu (NOx) i cząstek stałych.<<

  W XXI wieku co mówią oświeceni - diesel jest zły, bo ... (tego już nie są w stanie uargumentować), a benzynowy jest ok
  no ale, jak ci sami oświeceni mówią, że chłopak to dziewczynka a dziewczyna to chłopak - to sorry, ale z takimi osobami nie ma wspólnej płaszczyzny komunikacji.
  doceń 0
 • Paweł
  29.05.2019 18:32
  Truje akurat każdy spalinowy silnik, elektryczny w sposób pośredni również.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama