107,6 FM

Lekceważenie go jest lekceważeniem autentycznej miłości

Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. Mt 5,19a

Mt 5, 17-19

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.

Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim»


Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Andrzej Macura
Gość Niedzielny

Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. Mt 5,19a

Jezus nie przychodzi znieść Prawa. On wypełnia Stary Testament, Prawo wypełnia miłością. Jak wyjaśni w dalszej części swojej mowy, w Kazaniu na Górze, chce, by starotestamentalne prawo przestało być rozumiane tylko literalnie. Takie bowiem traktowanie prowadzi z jednej strony do drobiazgowości, ale z drugiej w wielu sytuacjach pozwala to prawo obchodzić. Jezus chce, by było ono rozumiane zgodnie z Bożym zamysłem. I w swoim nauczaniu sporo czasu poświęci na konkretne wyjaśnienia. Nie możemy więc powiedzieć: nas prawo Starego Testamentu nie obowiązuje, nas obowiązuje miłość Boga, bliźniego, siebie samego. Dobrze rozumiane Boże prawo zawsze wspiera miłość. A lekceważenie go jest lekceważeniem autentycznej miłości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter