107,6 FM

Abp Ryś: Jesteśmy w sytuacji narastającej agresji

Jesteśmy w sytuacji narastającej agresji. Wszyscy powinniśmy unikać działań, które narażają wrażliwość i poglądy innych ludzi - powiedział PAP metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, odnosząc się do zorganizowanego przed Paradą Równości "nabożeństwa ekumenicznego".

W sobotę stołecznymi ulicami przeszła Parada Równości, którą po raz pierwszy swoim patronatem objął prezydent Warszawy.

Przed rozpoczęciem parady działacz LGBTQ+ Szymon Niemiec, który w mediach społecznościowych tytułuje się także "kapłanem katolickim bez przynależności konfesyjnej", zorganizował w tzw. miasteczku równości "nabożeństwo ekumeniczne". Na nagraniach w mediach widać, że w "nabożeństwie ekumenicznym" Niemcowi towarzyszył m.in. mężczyzna z durszlakiem na głowie, co jest znakiem charakterystycznym przedstawicieli Polskiego Kościoła Latającego Potwora Spaghetti (KLPS), bezskutecznie ubiegającego się o wpisanie do rejestru kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.

Odnosząc się do tego wydarzenia, abp Ryś zaznaczył, że nie chce oceniać postawy Niemca, który twierdzi, że podobną formę "modlitwy" praktykuje od lat.

"Nie chcę tego oceniać, chcę tylko powiedzieć, że odbiór społeczny był dramatyczny, tym bardziej że nie dokonało się to w jakiejś próżni, tylko w całej serii wydarzeń trudnych" - przypomniał.

Zdaniem metropolity łódzkiego, jesteśmy w sytuacji "narastającej agresji". "Myślę, że wszyscy powinniśmy unikać działań, które narażają jakąś wrażliwość i poglądy innych ludzi. To nie chodzi dzisiaj o to, kto do czego ma prawo, tylko o taką świadomość, że moje prawo kończy się tam, gdzie się zaczyna wolność i wrażliwość drugiej strony" - podkreślił.

"Jesteśmy w sytuacji, która wymaga zaostrzonej wrażliwości" - ocenił.

Abp Ryś odniósł się też do czynu 56-letniego Zygmunta W., który w poniedziałek rano w obrębie kościoła pw. Najświętszej Marii Panny w centrum Wrocławia ugodził nożem księdza. Zdaniem metropolity łódzkiego, nie da się stwierdzić na pewno, czy wcześniejsze profanacje przyczyniły się do ataku nożownika.

« 1 2 »
 • S
  15.06.2019 17:09
  Idżmy dalej. Moja znajoma, ateistka, uważa Kściół za organizację przestępczą, kryjącą pedofilię w sposób systemowy. Czy mogę wziać udział w procesji Bożego Ciała, narażając jej wrażliwość i poglądy? A czy wypada mi protestować przeciw aborcji, skoro jej wolność obejmuje prawo do aborcji na życzenie? Doprawdy, niektórzy hierarchowie dążą do samozaorania Kościoła.
  doceń 6
 • różanka
  15.06.2019 17:59
  "To nie chodzi dzisiaj o to, kto do czego ma prawo, tylko o taką świadomość, że moje prawo kończy się tam, gdzie się zaczyna wolność i wrażliwość drugiej strony"- więc właśnie MOJA WOLNOŚĆ I WRAŻLIWOŚĆ ZOSTAŁY ZAATAKOWANE przez te AKTY PROFANACJI MSZY ŚWIĘTEJ! Niech sobie panowie we własnych domach robią co chcą, ale nie publicznie, w świetle mediów!! Widzę, że trzeba będzie nam się łączyć we wspólnym składaniu pozwów do sądu, póki jeszcze nie sadzają w więzieniach za wiarę! Nie wiadomo jak długo... Prześladowania w historii zawsze się zaczynały od pozwolenia aby nam, katolikom pluto w twarz!
  doceń 7
 • bb
  16.06.2019 21:07
  "S", przyzanję Ci rację. Wielu hierarchów próbuje się bezkonfliktowo ustawić w tej -niewątpliwie już-wojnie kulturowej. Szkoda, że do nich dołącza bp Ryś. Ale też duża wina jest w tym, że zbyt wielu świeckich z różnych przykościelnych organizacji nie umie jednemu i drugiemu biskupowi powiedzieć co myśli o ich poprawności.
  doceń 2
 • xpp
  17.06.2019 11:12
  Czy ksiądz Arcybiskup nie mógłby się wypowiedzieć w tej sprawie w stylu "tak - tak" lub "nie - nie"?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama