107,6 FM

Jak smakuje... kurczakoszpinak wyhodowany w Centrum Nauki Kopernik?

Do jednego liścia wprowadzono 2 mln komórek mięśniowych kurczaka. W ten sposób wyhodowano mięso kurczaka na liściu szpinaku. Jak to smakuje?

Niezwykły eksperyment został przeprowadzony przez Stanisława Łoboziaka i został zaprezentowany w Centrum Nauki Kopernik z okazji otwarcia festiwalu "Przemiany". Do przygotowania wykorzystano celulozowy szkielet z liścia szpinaku, na którym umieszczono komórki mięśniowe kurczaka. Hodowla drobiowego liścia trwała około trzech tygodni. Aby pobrać zaaplikowane do liścia komórki nie było konieczne zabijanie zwierzęcia. Celem projektu było pokazanie w jaki sposób można w warunkach laboratoryjnych hodować mięso. Kurczakowe liście można było oglądać w Centrum nauki Kopernik, jednak zwiedzający nie mogli ich skosztować, bo w Polsce nie ma jak dotąd przepisów regulujących możliwość podania takiego produktu ludziom. Swojego dzieła skosztował jednak twórca. Jak opisuje smak tego niezwykłego produktu?

- Konsystencją przypomina wodorosty, ma lekko słonawy posmak. Nie czuć w nim szpinaku, ale też nie smakuje jak kurczak. Jest to więc zupełnie nowy smak - dzieli się swoimi wrażeniami z serwisem naukawpolsce.pap.pl Łoboziak. 

Czy mięso hodowane w laboratoriach ma szanse trafić do masowej produkcji? Zdaniem dyrektora CNK Roberta Firmhofera to nie tylko szansa, ale wręcz konieczność. Jego zdaniem już za mniej więcej 15-20 lat wyżywienie ludzkości żywnością produkowana w tradycyjny sposób może być bardzo trudne. Dlatego rozwój laboratoryjnej produkcji pożywienia to nie tyle naukowa fanaberia, co konieczność.

 

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  09.10.2019 20:20
  Może jak tektura? To ostatnio w spożywce popularne.
  doceń 2
 • LazC
  10.10.2019 08:20
  Ludzi już całkiem pogrzało. "Zwiedzający nie mogli ich skosztować, bo w Polsce nie ma jak dotąd przepisów regulujących możliwość podania takiego produktu ludziom." Co?! Co najwyżej można powiedzieć, że "w Polsce zakazane jest podawanie ludziom żywności wyprodukowanej laboratoryjnie". Co nie jest zakazane, jest dozwolone. Przynajmniej poza państwami totalitarnymi.
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama