107,6 FM

We Włoszech możesz dostać dom za darmo. Jest jednak pewien haczyk

Włochy borykają się z wyludnieniem. Szczególnie dotyczy to małych miasteczek. Niektóre z nich postanowiły w związku z tym rozdawać domy za 1 a nawet za darmo.

Od dłuższego czasu Włosi borykają się z kryzysem demograficznym. Współczynnik dzietności jest jednym z najniższych na świecie, i wynosi on około 1,3 dziecka na kobietę w wieku rozrodczym. Sytuację pogorszył jeszcze kryzys gospodarczy. Od 2008 r. systematycznie spada liczba urodzonych dzieci. Najbardziej problemy ludnościowe odczuwają małe miasta, które w szybkim tempie się wyludniają.

Włosi starają się walczyć z wyludnianiem prowincji. Władze już kilkunastu z nich wystąpiło z ofertą sprzedaży nieruchomości za 1 euro. W niektórych wypadkach, przede wszystkim w miasteczkach położonych blisko morza, odzew jest naprawdę duży. Np. oferta miasteczka Sambuca na Sycylii przyciągnęła zainteresowanie prawie 100 tys. osób z całego świata. Ale dalej niż miasteczka oferujące domy za 1 euro poszło Cammarata na Sycylii, które oferuje domy za .. darmo.

W wyjątkowych ofertach włoskich miasteczek jest jednak pewien haczyk. Wykupiony dom trzeba zazwyczaj wyremontować. Koszt takiego remontu szacuje się zwykle na 15-20 tys. euro. Miejscowości oferujące „domy za 1 euro” dają też określony czas na wykonanie remontu, a także wymagają często pokrycia opłat administracyjnych i wniesienia depozytu. Są jednak też i ułatwienia dla nabywców, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi. Np. wymieniona wyżej Cammarata oferuje rodzinie, która kupi dom w miasteczku, 1000 euro dodatku z każde nowo narodzone dziecko.

Podobnie korzystne jak we Włoszech oferty kupna nieruchomości, można też znaleźć w Hiszpanii, Grecji czy Portugalii. Kraje te wyjątkowo mocno uderzył kryzys z 2008 r. Do dzisiaj blisko połowa młodzieży w tamtych krajach nie może znaleźć pracy. Młodzi ludzie z prowincji masowo emigrują do wielkich miast, gdzie szansa na znalezienie płatnego zajęcia jest większa. Małe włoskie czy hiszpańskie miejscowości chcąc przeciwdziałać wyludnieniu, starają się więc przyciągać nowych mieszkańców atrakcyjnymi ofertami domów. A, że za kraje południa Europy mają świetny klimat, oferty takie potrafią przyciągnąć wiele osób.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • seitz
    07.11.2019 10:48
    Platformo Obywatelska. To prawie tak jak u nas. Warszawskie Włochy rozdają, ale nie domy a Warunki Zabudowy developerom, tylko że nie za darmo, a za 200 tyś zł i nie za opłatę, a za łapówkę.
    Z jakiej partii był burmistrz Włoch który przez okno lamborghini przyjął tę drobną opłatę w Warszawie?
    doceń 8
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama