107,6 FM

Chińczycy skopiują kosmiczną misję Voyagera?

Plany wysłania dwóch sond poza granice Układu Słonecznego przedstawiciele Państwa Środka ogłosili w Genewie.

Interstellar Heliosphere Probe (IHP) to robocza nazwa chińskiego projektu. Chińczycy chcą wysłać na granice Układu Słonecznego (do tzw. heliosfery) dwie sondy, których zadaniem ma być zbadanie kształtu heliosfery. Istnieje przypuszczenie, że heliosfera ma z jednej strony kształt długiego ogona. Obie sondy mają mieć masę około 200 kg, z czego 1/4 ma ważyć aparatura naukowa. Pierwsza miałaby wystartować w 2024 r., druga zaś trzy lata później. Mają lecieć w przeciwnych kierunkach. Pierwszy obiekt w 2029 ma minąć Jowisza, a ok 2049 r. dotrzeć do granicy Układu. Druga sonda miałaby być skierowana w stronę ogona heliosfery i dotarłaby tam również około połowy XXI wieku.

Co ciekawe misja IHP w wielu punktach przypomina amerykańska misję Voyager. W ramach tego projektu NASA wystrzeliła w 1977 roku dwie sondy Voyager, z których obie w ostatnim czasie dotarły i przekroczyły granicę Układu Słonecznego jako pierwsze obiekty zbudowane przez człowieka. Voyager 1 opuścił heliosferę w 2012 r., natomiast Voyager 2 w 2018. Jednak żadna z amerykańskich sond nie badała ogona heliosfery.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama