107,6 FM

Śląskie. Przed świętami do szpitali trafia więcej seniorów

Przed świętami do szpitali trafia więcej seniorów. Taką tendencję zauważają m.in. lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

W okresie przedświątecznym do szpitali trafia zdecydowanie więcej osób w podeszłym wieku. Rodziny nie odbierają też na święta swoich bliskich ze szpitali i placówek opiekuńczych. - Choć okres przedświąteczny nie jest bez znaczenia, jesteśmy dalecy od oceniania - mówi Marcin Markiel, lekarz Izby Przyjęć w bytomskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4:

Lekarze podkreślają, że to wynik braku wiedzy na temat opieki nad osobami przewlekle chorymi, ale także problemu z dostępem do lekarzy rodzinnych czy pielęgniarek środowiskowych. Winny jest też brak szerszego systemu opieki nad seniorami. - Dla osoby chorej, w podeszłym wieku spotkanie z rodziną przy wigilijnym stole ma ogromne znaczenie - mówi Beata Łęcka, psycholog z ośrodka Metis w Katowicach:

Jeśli "biały personel" ma podejrzenia, że zły stan pacjenta wynika z zaniedbań rodziny szpital może podjąć kroki prawne. Jakie? Wymienia Iwona Wronka, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu:

Chodzi m.in. o zaniedbania higieniczne, podejrzenie niepodawania leków czy odleżyny. Szpital może podjąć kroki prawne również gdy bliscy odmawiają pacjentowi dostępu do jego mieszkania. Jak mówią lekarze bytomskiego szpitala, takich sytuacji nie brakuje.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama