107,6 FM

Katowice. Biblioteka Śląska zaprasza z okazji Dnia Nauki Polskiej

To nowe święto przypada 19 lutego, czyli w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Z tej okazji Biblioteka Śląska postanowiła przypomnieć mieszkańcom regionu, że posiada ciekawe zbiory związane z tym wybitnym naukowcem. Do najcenniejszych egzemplarzy należą: De lateribus et angulis triangulorum ("O bokach i kątach trójkątów") i faksymilowa edycja pierwodruku pracy astronoma.

To pierwsze dzieło jest wyjątkowym drukiem, który ukazał się jeszcze za życia Kopernika w Wittenberdze w 1542 roku. Jego treść stanowi 13. i 14. rozdział pierwszej księgi De Revolutionibus. Jest to edycja poprzedzająca druk całości dzieła, wydanego w Norymberdze w 1543 roku. To rewolucyjne dzieło Mikołaja Kopernika było wielokrotnie publikowane.

W zbiorach Biblioteki jest również wspomniana dokładna kopia pierwodruku pracy astronoma wydana w Toruniu w 2006 roku. To jeden z 300 egzemplarzy, limitowanej i numerowanej serii, ozdobiony oryginalnie tłoczoną skórzaną oprawą.

Katowice. Biblioteka Śląska zaprasza z okazji Dnia Nauki Polskiej   Faksymile, czyli dokładna reprodukcja najsłynniejszego dzieła Kopernika. Biblioteka Śląska

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama