Koszykówka: Polacy pokonali mistrzów świata

Reprezentacja Polski koszykarzy pokonała w Saragossie mistrza świata Hiszpanię 80:69 (15:19, 23:16, 27:20, 15:14) w 2. kolejce eliminacji mistrzostw Europy 2021.To pierwsza wygrana biało-czerwonych z tym rywalem od... 1972 roku i meczu igrzysk olimpijskich w Monachium (87:76).

W 24. minucie Polska, po rzucie zza linii 6,75 m Slaughtera, wygrywała 53:47. Impuls do gry z jeszcze większym zaangażowaniem dali zmiennicy, a przede wszystkim najmłodszy, 19-letni Aleksander Balcerowski, który na co dzień nie gra wiele w ekipie Herbalife Gran Canaria. Po jego rzutach wolnych, które uzyskał po faulu wchodząc energicznie pod kosz i próbując dobić piłkę z góry, biało-czerwoni po raz pierwszy uzyskali prowadzenie ponad 10-punktowe 53:64 na 105 sekund przed końcem trzeciej kwarty. Najwięcej problemów sprawiał podopiecznym trenera Taylora występujący w lidze japońskiej Sebastian Saiz - w kolejnym meczu eliminacji miał double-double - 15 pkt i 12 zbiórek, ale jego koledzy nie prezentowali takiego poziomu jak on.

W ostatniej części biało-czerwoni kontrolowali sytuację, a gospodarzom nie pomagały ani doping fanów, ani przerwy brane przez trenera Scariolo, który miał wiele uwag do podopiecznych, ale nie potrafił swoimi pomysłami odwrócić losów meczu.

Rzut z blisko 9 metrów Cela dał Polsce prowadzenie 68:55, a wsad Balcerowskiego po raz pierwszy 15-punktowa przewagę 74:59 w 34. minucie. Polacy grali pewnie i swobodnie, a pięknymi akcjami indywidualnymi, wynikającymi jednak z gry zespołowej, popisywali się Slaughter, Sokołowski, Cel i Koszarek (siedem asyst) rozgrywający 200. mecz. Na jego koncie jest teraz 1205 pkt.

W pierwszej kolejce meczów kwalifikacyjnych Hiszpanie pokonali w Kluż Napoce Rumunów 84:71, a Polacy ulegli w Gliwicach koszykarzom z Izraela 71:75. Spotkanie Izrael - Rumunia odbędzie się w poniedziałek w Tel Awiwie.

Hiszpania - Polska 80:69 (19:15, 16:23, 20:27, 14:15)

Polska: A. J. Slaughter 26, Aaron Cel 17, Michał Sokołowski 13, Damian Kulig 6, Tomasz Gielo 6, Aleksander Balcerowski 4, Łukasz Koszarek 3, Michał Michalak 3, Jarosław Zyskowski 2, Adam Hrycaniuk 0, Karol Gruszecki 0, Łukasz Kolenda 0:

Hiszpania: Daniel Diez 16, Sebastian Saiz 15, Javier Beiran 7, Xavi Rabaseda 7, Dario Brizuela 6, Santi Yusta 6, Carlos Alocen 5, Jonathan Bareiro 4, Ferran Bassas 2, Nacho Llovet 1, Rodrigo San Miguel, Ruben Guerrero Pino 0;