107,6 FM

28.03.2021 | Pascha Izraela - Pascha Jezusa

Dlaczego ważne jest byśmy pamiętali, że Chrystus został ukrzyżowany w czasie żydowskiej paschy? Pascha żydowska, czyli święto biblijne upamiętniające wyzwolenie przez Boga z niewoli starożytnego Egiptu, rozpoczyna się w tym roku 28 marca. Tego dnia katolicy rozpoczynają celebrację Wielkiego Tygodnia. W tym czasie przywołujemy żydowskie tradycje paschalne aby lepiej zrozumieć wydarzenie paschalne, jakim jest śmierć i zmartwychwstania Chrystusa.

 

Kim jest cierpiący sługa Jahwe? I dlaczego ważna jest osobista lektura tekstu oraz analiza odnosząca się do jego źródłowego kontekstu - wyjaśnia dr hab. siostra Joanna Nowińska.

Kim jest Chrystus sługa i co znaczy posłuszeństwo aż do śmierci - wyjaśnia dr hab. siostra Joanna Nowińska.

- Chrystus wypełnia żydowskie święto paschy. Bez Niego byłoby puste - wyjaśnia dr Maria Miduch.

Między wiarą a estetyką - o krzyżu w średniowieczu, renesansie i w sztuce współczesnej mówi ks dr Leszek Makówka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Słowo daję

Słowo daję  

Warto wrócić do fragmentów Biblii czytanych na niedzielnej Mszy Świętej. Warto spotkać ludzi, dla których Biblia jest życiową  i naukową pasją! Warto przeżyć niedzielę w rytmie Bożego Słowa!
Rozmowy z dr hab. siostrą Joanną Nowińską, refleksje ks. dr. hab. Wojciecha Węgrzyniaka, spotkanie przy stole z dr Marią Miduch i opowieści o żydowskich i chrześcijańskich świętach, wreszcie podróże szlakiem architektury sakralnej i inspirujących dzieł sztuki, na które wyruszymy  razem z  ks. dr. Leszkiem Makówką - Dominika Szczawińska zapraszam w każdą niedzielę po godzinie 11.00.

Programy