107,6 FM

3.10.2021 | Mężczyzna potrzebuje pomocy

-Pan Bóg rzekł: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam; uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc» - czytamy w Księdze Rodzaju. Otwierające Biblię opisy stworzenia nie są chronologicznie najstarszymi tekstami natchnionymi. Drugi opis - stworzenie niewiasty - pochodzi prawdopodobnie z V wieku przed Chrystusem. Z dr hab. siostrą Joanna Nowińską, dr Marią Miduch i ks. dr Leszkiem Makówką szukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego tekst ten ma fundamentalne znaczenie.

 

Siostra Joanna Nowińska wyjaśnia dlaczego mężczyzna musiał zostać przez Boga uśpiony, by mogła zostać stworzona Ewa. Zastanawiamy się także, dlaczego Adam otrzymał wskazówkę, by opuścić ojca i matkę i połączyć się z kobietą?

"Widzimy Jezusa, który mało co od aniołów był mniejszy, chwałą i czcią uwieńczonego za mękę śmierci, iż z łaski Bożej zaznał śmierci za każdego człowieka." - czytamy w Liście do Hebrajczyków. Czy Bóg Ojciec skazujący na śmierć własnego Syna, może być Bogiem dobrym? Zastanawiamy się dlaczego męka śmierci jest łaską?

W dzisiejszej Ewangelii faryzeusze, a także uczniowie domagają się od Jezusa wyjaśnienia, czy można oddalić żonę pisząc jej list rozwodowy. Prawo Mojżeszowe pozwalało na rozwód. Dlaczego więc odpowiedź Jezusa jest tak kategoryczna?

Razem z ks. Leszkiem Makówką wybieramy się dziś do Kaplicy Sykstyńskiej. Stworzenie Ewy namalowane przez Michała Anioła budzi nasze mieszane uczucia. Czy boski artysta nie potrafił malować kobiet, czy może ma nam coś ważnego do przekazania?

 

 

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Słowo daję

Słowo daję  

Warto wrócić do fragmentów Biblii czytanych na niedzielnej Mszy Świętej. Warto spotkać ludzi, dla których Biblia jest życiową  i naukową pasją! Warto przeżyć niedzielę w rytmie Bożego Słowa!
Rozmowy z dr hab. siostrą Joanną Nowińską, refleksje ks. dr. hab. Wojciecha Węgrzyniaka, spotkanie przy stole z dr Marią Miduch i opowieści o żydowskich i chrześcijańskich świętach, wreszcie podróże szlakiem architektury sakralnej i inspirujących dzieł sztuki, na które wyruszymy  razem z  ks. dr. Leszkiem Makówką - Dominika Szczawińska zapraszam w każdą niedzielę po godzinie 11.00.