107,6 FM

Sztab: od początku doby 19 naruszeń rozejmu, ukraiński żołnierz zginął

Od początku doby wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie na Ukrainie 19 razy naruszyli rozejm, w tym 16 razy przy użyciu uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie - podał w sobotę rano sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Jeden ukraiński żołnierz zginął.

Według stanu z godz. 9 (8 w Polsce) od początku doby separatyści 19 razy naruszyli rozejm, w tym 16 razy przy wykorzystaniu uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie - czytamy w sobotnim komunikacie sztabu.

Siły przeciwnika wykorzystały systemy artyleryjskie kalibru 122 mm, moździerze kalibru 120 mm i 82 mm oraz granatniki - podano. Wskutek ostrzału jeden ukraiński żołnierz zginął.

Według strony ukraińskiej przeciwnik prowadzi ostrzał artyleryjski z miejscowości i rozlokowuje swoje systemy artyleryjskie w pobliżu domów mieszkalnych. "Takimi działaniami wróg próbuje zmusić Zbrojne Siły Ukrainy do otwierania ognia w odpowiedzi, by następnie oskarżyć ukraińskich obrońców o ostrzały cywilów" - napisano.

Zapewniono, że ukraińskie siły nie otwierają ognia w kierunku infrastruktury cywilnej i przestrzegają norm międzynarodowego prawa humanitarnego.

Sztab napisał, że siły ukraińskie kontrolują sytuację i w adekwatny sposób reagują na potencjalne zagrożenie ze strony wroga.

Minionej doby separatyści naruszyli rozejm 66 razy - przekazał sztab.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama