107,6 FM

Słynna ikona Rublowa wróciła na dwa dni z muzeum do cerkwi

Słynna ikona Trójcy Świętej autorstwa Andrieja Rublowa wróciła na dwa dni z muzeum do cerkwi, dla której powstała.

17 i 18 lipca modlą się przed nią wierni w Soborze Troickim w Ławrze Troicko-Siergiejewskiej w mieście Siergijew Posad koło Moskwy. To w tej świątyni ikona znajdowała się przez kilka stuleci do czasu, gdy po rewolucji październikowej w 1917 roku umieszczono ją w moskiewskiej Galerii Trietiakowskiej.

XV-wieczna ikona jest jednym z dwóch zachowanych dzieł sztuki, których autorstwo bezsprzecznie przypisywane jest Rublowowi. Drugim są freski w Soborze Uspieńskim we Włodzimierzu nad Klaźmą.

Według rosyjskich mediów dyrekcja Galerii Trietiakowskiej była przeciwna wywiezieniu ikony na dwa dni do Sergijew Posadu. Dotychczas dzieło Rublowa opuściło muzeum tylko raz, w czasie ewakuacji placówki podczas II wojny światowej, gdy wojska niemieckie zbliżały się do Moskwy.

W 2008 r. dyskutowano w Rosji możliwość powrotu ikony Trójcy Świętej na stałe do jej oryginalnego miejsca przeznaczenia, jednak specjaliści zwracali wówczas uwagę na fatalny dla tego dzieła sztuki klimat panujący w Soborze Troickim w Siergijew Posadzie.

Historyczka sztuki Jelena Rodnina tłumaczy, że ikona powinna być przechowywana w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza i wilgotności 50-55 proc., inaczej może ulec zniszczeniu. Również wstrząsy w czasie transportu są dla niej szkodliwe, gdyż mogą doprowadzić do kruszenia się farby.

Ostatecznie ikonę Rublowa przewieziono do Siergijew Posadu w specjalnej klimatyzowanej gablocie, w której też jest prezentowana wiernym na prośbę władz Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Stało się to w ramach uroczystości z okazji 600. rocznicy odnalezienia relikwii św. Sergiusza z Radoneża, założyciela ławry.

Andriej Rublow (1360-1430) był malarzem i mnichem. Od 1988 roku jest świętym Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama