107,6 FM

Francja: TotalEnergies wycofuje się z udziałów w rosyjskim gigancie gazowym Novatek

Francuski koncern paliwowy TotalEnergies wycofuje się z udziałów w rosyjskim gigancie gazowym Novatek, godząc się na utratę aktywów wartych 3,7 mld dolarów.

"Rada Dyrektorów TotalEnergies podjęła decyzję o odwołaniu przedstawicieli spółki z Rady Dyrektorów PAO Novatek ze skutkiem natychmiastowym" - napisał TotalEnergies w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Koncern nie będzie już uwzględniał w swoich wynikach 19,4 proc. udziałów, które posiada w Novateku, co spowoduje utratę aktywów w wysokości 3,7 mld dolarów w czwartym kwartale.

Dziennik "Le Monde" ujawnił w sierpniu, że TotalEnergies czerpał dochody ze sprzedaży kondensatu gazowego, który po przekształceniu przeznaczony był dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę.

Francuski koncern eksploatował wraz z Novatekiem złoże gazu na Syberii dostarczające paliwo samolotom, ale po tych rewelacjach zrezygnował z udziału w projekcie, jednak pozostawał akcjonariuszem rosyjskiej grupy Novatek.

Na dzień 31 grudnia 2021 roku francuska grupa posiadała 19,4 proc. udziałów w Novateku, a kolejnym istotnym udziałowcem rosyjskiego koncernu był m.in. Giennadij Timczenko, oligarcha z otoczenia prezydenta Władimira Putina.

W komunikacie prasowym grupa TotalEnergies wyjaśnia, że "nie można sprzedać aktywów jednemu z głównych akcjonariuszy Novateku ze względu na wymierzone w niego sankcje", ale udziały TotalEnergies w Novateku "nie będą już konsolidowane w księgach rachunkowych firmy".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama