107,6 FM

Pozorny tryumf zła

W każdym z nas są pokłady dobra, ale i zdolność do zadawania innym bólu.

Jego prawdziwa duchowa „kariera” zaczęła się dopiero po śmierci. Ojciec Andrzej Bobola (ur. 1591), gorliwy jezuita działający na wschodzie Rzeczpospolitej, został w 1657 roku zamordowany przez Kozaków. Przez kilkadziesiąt lat po jego śmierci nikt o nim nie pamiętał. Dopiero w 1702 roku przypomniano sobie o nim albo – jak głosi tradycja – on sam przypomniał o sobie. Miał bowiem przyśnić się rektorowi jezuickiego kolegium w Pińsku o. Marcinowi Godebskiemu, który w podziemiach kościoła odkrył trumnę zamordowanego jezuity. Okazało się, że ciało o. Andrzeja zachowało się nienaruszone. Widoczne były na nim ślady wyjątkowego okrucieństwa. To odkrycie dało początek kultowi, który szybko objął cały kraj.

Dalsze dzieje kultu Andrzeja Boboli wiążą się ściśle z losami Polski. Rozbiory spowodowały opóźnienie procesu beatyfikacyjnego. Dopiero w 1853 roku, po 141 latach starań, ogłoszono św. Andrzeja błogosławionym. Burzliwe były dzieje jego relikwii. W 1923 roku zostały z Połocka wywiezione do Moskwy, do muzeum medycyny, potem przekazane Stolicy Apostolskiej (za pomoc żywnościową, jakiej Watykan udzielił sowieckiej Rosji podczas głodu w latach dwudziestych).

Ciało powróciło w tryumfalnym pochodzie do Polski po kanonizacji w 1938 r. i zostało złożone w kaplicy jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Cudem uniknęło zniszczenia w czasie II wojny. Dziś spoczywa w warszawskim sanktuarium wybudowanym ku jego czci i poświęconym w 1992 roku. W 2002 roku św. Andrzej Bobola został ogłoszony przez Stolicę Apostolską patronem Polski. Dołączył do zacnego grona dotychczasowych patronów: Maryi, Królowej Polski, św. Wojciecha, św. Stanisława i św. Stanisława Kostki.

Życie i męczeństwo św. Andrzeja Boboli kojarzy mi się z historią ks. Jerzego Popiełuszki. Obaj robili to, co ksiądz robić powinien. Głosili Ewangelię. Z gorliwością i prostotą. Tak służyli Kościołowi i Polsce. Obaj padali ofiarą okrucieństwa. Męczennicy pokazują, że nie żyjemy w idealnym świecie. Są ludzie zdolni do heroizmu, inni – do okrucieństwa. Albo należałoby raczej powiedzieć, że w każdym z nas są pokłady dobra, ale i zdolność do zadawania innym bólu. Męczennicy pokazują, że dobro będzie zawsze napotykało opór. Ale świadczą i o tym, że tryumf zła jest pozorny. Dlatego ich groby są znakami nadziei.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • art
  16.05.2019 10:01
  Ten "pozorny tryumf zua" na chwilę obecna przedstawia się następująco: Za Sekielskim stoją tacy Biedronie, Rabieje , Hartmany , powajdowy świat artystyczny, Tusk z Jaźdzewskim etc. My, czyli Kościół Katolicki bez przywódcy z charyzmą za to z Pasterzami co nader ochotnie przepraszają i kajają się i nawet nie udają że idą nauczać inne narody chrzcząc je w .... A tu Ustawa Anty 447 wyrzucona z porządku obrad! To, oczywista "'pozorny tryumf zła". Nie ma się czym martwić. I tylko te 300 miliardów $ będą tu realne...
  doceń 1
 • gość
  16.05.2019 12:41
  Litania do św. Andrzeja Boboli
  Kyrie eleison, Chryste eleison. Kyrie eleison
  Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas
  Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami
  Synu, Odkupicielu świata, Boże
  Duchu Święty, Boże
  Święta Trójco, jedyny Boże

  Święta Maryjo, módl się za nami

  Św. Andrzeju Bobolo – módl się za nami
  Św. Andrzeju, wierny naśladowco Dobrego Pasterza
  Św. Andrzeju, pobożny czcicielu niepokalanie poczętej Maryi Panny
  Św. Andrzeju, prawdziwy synu świętego Ignacego
  Św. Andrzeju, Ducha Bożego pełny
  Św. Andrzeju, miłością Boga i bliźnich pałający
  Św. Andrzeju, w cichości i pokorze Bogu oddany
  Św. Andrzeju; z Bogiem przez nieustanną modlitwę złączony
  Św. Andrzeju, wzorze doskonałości chrześcijańskiej
  Św. Andrzeju, apostole Polesia
  Św. Andrzeju, naczynie wybrane przez Boga ku nawróceniu odszczepieńców
  Św. Andrzeju, nauczycielu dziatek i prostaczków
  Św. Andrzeju, groźbami i katuszami w wierze niezachwiany
  Św. Andrzeju, wśród mąk najokropniejszych cierpliwy
  Św. Andrzeju, krwawa ofiaro za jedność wiary
  Św. Andrzeju, palmą męczeństwa i apostolską koroną zdobny
  Św. Andrzeju, po zgonie nieskazitelnością ciała uwielbiony
  Św: Andrzeju, wielkimi cudami przez Boga wsławiony
  Św. Andrzeju, chlubo narodu naszego
  Św. Andrzeju, ozdobo Towarzystwa Jezusowego
  Św: Andrzeju, proroku zmartwychwstania Polski
  Św. Andrzeju, wielki Patronie odrodzonej Ojczyzny

  Abyśmy się wszyscy w jedności świętej katolickiej wiary połączyli – uproś nam u Boga
  Abyśmy od tej jedynie zbawiennej wiary niczym się oderwać nie dali
  Abyśmy każdego grzechu ciężkiego mężnie unikali
  Abyśmy popełnione winy szczerą pokutą zgładzili
  Abyśmy około zbawienia duszy gorliwie pracowali
  Abyśmy Bogu wiernie służyli
  Abyśmy Najświętszą Pannę Maryję jako Matkę miłowali
  Abyśmy wszystkie przeciwności zbawiennie znosili
  Abyśmy Boga z Tobą na wieki chwalili

  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami

  Módl się za nami święty Andrzeju
  Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych

  Módlmy się:
  Boże, któryś dla wyznania prawdziwej wiary św. Andrzeja, rozlicznymi mękami utrapionego, świetnym uwieńczył męczeństwem: spraw prosimy, abyśmy w tejże wierze niezachwiani, wszystkie raczej przeciwności, niż szkodę na duszy naszej ponieśli. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

  MODLITWA ZA OJCZYZNĘ PRZEZ PRZYCZYNĘ ŚW. ANDRZEJA BOBOLI
  Boże, któryś zapomnianą do niedawna Polskę wskrzesił cudem wszechmocy Twojej, racz za przyczyną sługi Twojego Św. Andrzeja Boboli dopełnić miłosierdzia nad naszą Ojczyzną i odwrócić grożące jej niebezpieczeństwa. Niech za łaską Twoją stanie się narzędziem Twojej czci i chwały. Natchnij mądrością jej rządców i przedstawicieli, karnością i męstwem jej obrońców, zgodą i sumiennością w wypełnianiu obowiązków jej obywateli. Daj jej kapłanów pełnych ducha Bożego i żarliwych o dusz zbawienie. Wzmocnij w niej ducha wiary i czystości obyczajów. Wytęp wszelką stanową zazdrość i zawiść, wszelką osobistą czy zbiorową pychę, samolubstwo i chciwość tuczącą się kosztem dobra publicznego. Niech rodzice i nauczyciele w bojaźni Bożej wychowują młodzież, zaprawiając ją do posłuszeństwa i pracy, a chroniąc od zepsucia. Niech ogarnia wszystkich duch poświęcenia się i ofiarności względem Kościoła i Ojczyzny, duch wzajemnej życzliwości i przebaczenia. Jak jeden Bóg, tak jedna wiara, nadzieja i miłość niech krzepi nasze serca! Amen.
  doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter