107,6 FM

Walka z łupieżem - miej go z głowy!

Jakie kosmetyki na łupież warto stosować? Co zmienić w sposobie pielęgnacji włosów i skalpu, by przywrócić mu zdrowie?

Choć przyczyn łupieżu jest bardzo wiele i zwykle nie są to świadome zaniedbania higieny, to wciąż jest problem, który należy do wstydliwych. Niechętnie przyznajemy się do łupieżu na głowie i ukradkiem strzepujemy biały pyłek osadzający się na ramionach. Walka z łupieżem może być łatwa i bezproblemowa, ale w większości przypadków samo zastosowanie szamponu przeciwłupieżowego nie wystarczy. Na co zwrócić uwagę, jaki szampon przeciwłupieżowy kupić i jak pielęgnować skórę głowy z takimi skłonnościami?

Skuteczne kosmetyki do walki z łupieżem

Większość z nas po zdiagnozowaniu problemu kieruje swoje kroki do apteki lub drogerii i wybiera szampon przeciwłupieżowy. To zwykle produkty, które wśród składników aktywnych mają substancje o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i przeciwłojotokowym. Pojawienie się łupieżu to jest w większości przypadków konsekwencja nagromadzenia się na skórze głowy nadmiernej ilości drożdżaków. Stąd najlepszym ratunkiem będą: siarka, selen, pirotynian cynku, kwas salicylowy. Dobrze w leczeniu łupieży sprawdzają się również szampony keratolityczne, które rozpuszczają keratynę, ułatwiając pozbycie się odpadających łusek i wyczyszczenie z nich głowy.

W trudniejszych przypadkach, gdy szeroko dostępne produkty nie przynoszą efektu, lekarz może przepisać kortykosteroidy o silnym działaniu przeciwzapalnym.

Jak dbać o skórę głowy skłonnej do łupieżu?

Przyczyną łupieżu mogą być niedobory w diecie, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, ale również nieodpowiednia pielęgnacja. Tym, co często nasila problem, jest używanie gorącej wody do mycia głowy. Zaburzona bowiem zostaje wówczas równowaga pH, a ciepłe środowisko sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów.

Bardzo pomocny w walce z łupieżem będzie regularny peeling skóry głowy. Złuszczanie martwych komórek naskórka należy wykonywać na całym ciele, również na owłosionej skórze głowy. Delikatnie działający peeling enzymatyczny nie uszkodzi twoich włosów, nie wyrwie ich, nie osłabi, a skutecznie oczyści skalp z nagromadzonej warstwy tłuszczu, a także brudu i kurzu osiadających z powietrza.

Domowe specyfiki na łupież

W kuchni z pewnością masz kilka produktów, które pomogą ci zlikwidować ten uciążliwy problem. Wśród nich są:

  • olej/oliwa - może być oliwa z oliwek, olej lniany, kokosowy, z czarnuszki, lawendowy, musztardowy, rycynowy lub inny. Każdy z nich bardzo dobrze rozpuści tłustą warstwę wyprodukowaną przez gruczoły łojowe, ułatwi usuwanie łusek;
  • ocet jabłkowy - płukanki lub wcierki z wody z octem działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo;
  • żółtko jaja - siarka i witaminy w nim zawarte złagodzą objawy łupieżu oraz poprawią kondycję skóry głowy. Możesz przygotować maseczkę z miodu i jaja, która odżywi skalp i go zregeneruje;
  • zioła - płukanka z mięty pieprzowej lub melisy wyciszy stan zapalny skóry.

Podczas zmagań z łupieżem zwróć uwagę na swoją dietę. Wzbogać ją o magnez, cynk żelazo i witaminy z grupy B. Zrezygnuj też z nadmiaru kosmetyków do stylizacji, postaraj się przez jakiś czas nie używać pianek, żeli do włosów, suchych szamponów ani odżywek bez spłukiwania.

Artykuł sponsorowany (whp)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama