107,6 FM

Jakie cechy wyróżniają Ethereum na tle innych altcoinów?

Ethereum to najpopularniejszy altcoin, który od wielu lat utrzymuje się na drugim miejscu w rankingu kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej (ustępując jedynie Bitcoinowi).

W niniejszym artykule sprawdzamy jakie cechy wyróżniają Ethereum na tle innych altcoinów. Między innymi przedstawiamy, jak zmieniał się kurs Ethereum na przestrzeni lat, czym są smart kontrakty oraz czym jest Ethereum 2.0.

Jak wyglądały początki Ethereum?

Twórcą Ethereum jest Vitalik Buterin, kanadyjski programista i przedsiębiorca, który opublikował koncepcję powstania takiej kryptowaluty w 2013 roku. W 2014 roku przeprowadzono kampanie crowdfundingową w celu pozyskania środków na rozwój projektu. W rezultacie projekt został uruchomiony 30 lipca 2015 roku.

Ważnym momentem w kontekście początków Ethereum jest 2016 rok. Wówczas projekt został poddany atakowi hakerskiemu, przez który ukradziono znaczną ilość ETH z funduszu DAO. To zdarzenie wywołało kontrowersje, ponieważ część społeczności chciała wprowadzić zmiany w kodzie w celu unieważnienia niektórych transakcji. Natomiast część opowiadała się za tym, że jest to pomysł, który jest niezgodny z zdecentralizowaną naturą sieci blockchain. Różnice zdań poskutkowały rozłamem Ethereum na dwa osobne blockchainy (był to „hard fork”). W wyniku tego zdarzenia powstały dwie osobne kryptowaluty: Ethereum (ETH) oraz Ethereum Classic (ETC). Oba łańcuchy bloków nadal funkcjonują niezależnie od siebie. Oczywiście Ethereum (ETH) jest obecnie bardziej popularne.

Co głównie wyróżnia Ethereum na tle innych altcoinów? Smart kontrakty!

To co wyróżnia Ethereum na tle innych altcoinów to użyteczność platformy blockchain Ethereum. Jest to platforma, która umożliwia wykorzystywanie smart kontraktów przez programistów. Dzięki temu w oparciu na Ethereum działa wiele aplikacji i projektów kryptowalutowych. Takich jak DeFi (finanse zdecentralizowane), NFT (non-fungible token), ICO (Initial Coin Offering) oraz wiele innych aplikacji i inicjatyw opartych o technologię blockchain.

Smart kontrakty to w dużym uproszczeniu mechanizm, który umożliwia programistom zaprogramowanie funkcjonowania różnorodnych procesów bez potrzeby angażowania tak zwanej zaufanej trzeciej strony.

Najprostszy przykład wykorzystania smart kontraktu to funkcjonalność działająca na zasadzie „escrow”.  W takim przypadku, smart kontrakt działa jako pośrednik między dwiema stronami umowy, trzymając środki w depozycie do momentu spełnienia określonych warunków umowy. Na przykład, w transakcji handlowej między kupującym a sprzedającym, smart kontrakt może przechowywać środki kupującego, aż do momentu, kiedy kupujący otrzyma zamówiony towar i potwierdzi jego jakość. Po potwierdzeniu poprawnie przeprowadzonej transakcji w zautomatyzowany sposób zostają uwolnione środki na rzecz sprzedającego. Oczywiście jest to tylko jeden z prostych przykładów wykorzystania smart kontraktów. Natomiast w praktyce zastosowanie tej technologii jest bardzo szerokie. Obecnie smart kontrakty pełnią fundamentalną rolę w budowaniu aplikacji opartych o blockchain.

Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 to zbiorcza aktualizacja sieci Ethereum, która wprowadza wiele istotnych zmian i usprawnień. Najbardziej charakterystyczną zmianą jest przejście z algorytmu konsensusu Proof-of-Work na Proof-of-Stake. Zmiana ta miała miejsce we wrześniu 2022 roku. W rezultacie kopanie ETH przy użyciu koparek użyczających moc obliczeniową przestało być możliwe. Za walidację transakcji od tego momentu odpowiedzialni są nie „górnicy” lecz „walidatorzy”, którzy blokują pewną ilość ETH, żeby uwierzytelniać transakcje i zapewnić płynność działania sieci. Zmiana ta sprawiła, że Ethereum znacznie ograniczyło swój wpływ na środowisko naturalne. Szacuje się, że zapotrzebowanie sieci Ethereum na energię elektryczną po tej zmianie zostało (lub zostanie) zredukowane o 99%.

Ethereum 2.0 to jednak nie tylko przejście na Proof-of-Stake ale także szereg zmian, które poprawiają skalowalność i bezpieczeństwo sieci. Między innymi shrading (podział infrastruktury na mniejsze, równoległe podsieci), Proposer-Builder Separation (PBS), redukcja podatności na ataki typu 51% oraz szereg innych usprawnień technologicznych.

Kurs ETH

W Internecie można znaleźć informacje, że pierwsza transakcja przy użyciu ETH miała miejsce 7 sierpnia 2015 roku. Wtedy Ethereum kurs wynosił 2,77 USD, a następnego dnia wartość 1 ETH spadła do 0,88 USD. Tym którym udało się w tamtym okresie zainwestować w ETH po kilku latach mogli cieszyć się z imponujących zysków, ponieważ już w pierwszej połowie 2018 roku kurs wynosił około 1400 USD za jednostkę. Z kolei w 2021 roku wycena w szczytowym momencie przekroczyła 4800 USD. 

Zatem jak dotychczas historia kuru ETH to w długim terminie wyraźny trend wzrostowy. Jednak trzeba pamiętać, że liczne imponujące wzrosty były okraszone wieloma równie imponującymi spadkami.  Na przykład w drugiej połowie 2018 roku cena spadła z poziomu około 1400 USD do około 100 USD (marzec 2020). Dlatego nie każdy kto kupował Ether mógł cieszyć się z zysku.

Podsumowanie

Podsumowując, Ethereum wyróżnia się na tle innych altcoinów realną użytecznością (udostępnianie smart kontraktów) oraz dobrze zorganizowanym zespołem, który regularnie wprowadza usprawnienia (czego potwierdzeniem jest Ethereum 2.0). W rezultacie jest to projekt, który nie tylko jest liderem w dziedzinie technologii blockchain, ale także stale ewoluuje i dostosowuje się do zmieniających się potrzeb i wyzwań.

Artykuł zewnętrzny (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama