107,6 FM

Praca dla osób po szkole średniej — jak szukać jej skutecznie w Katowicach?

Jeśli absolwent szkoły średniej chce liczyć na satysfakcjonującą ścieżkę kariery i dobrze zarabiać, musi skupić się na dalszym poszerzaniu swoich kompetencji. Może robić na wiele sposobów — w tym podejmując już konkretną pracę. Gdzie w Katowicach szukać atrakcyjnego zatrudnienia tuż po szkole średniej, bez doświadczenia?

Absolwenci szkół średnich mają dziś utrudnione zadanie na rynku pracy. Satysfakcjonujący debiut zawodowy nie jest już taki łatwy. Rynek zmienił się na korzyść specjalistów. Obecnie to doświadczone osoby z co najmniej kilkuletnim stażem i praktycznymi umiejętnościami mogą liczyć na najwięcej ofert zatrudnienia oraz wynegocjować naprawdę atrakcyjne warunki. Znalezienie dobrej pracy dla świeżo upieczonego absolwenta szkoły średniej nie jest jednak niemożliwe. Zwłaszcza w tak dużym i atrakcyjnym pod względem zawodowym ośrodku, jakim jest dziś stolica województwa śląskiego. 

Praca po szkole w Katowicach — postaw na rozwój i praktyczną naukę

Dziś większe szanse na zatrudnienie mają absolwenci technikum zawodowego, niż liceum ogólnokształcącego. Osoby po “ogólniaku” mogą rozważyć zdobycie uprawnień do zajmowania konkretnych stanowisk, na przykład asystentki stomatologicznej, w ramach dodatkowego kształcenia w szkołach policealnych. Absolwent technikum też nie uchodzi za eksperta i osobę szczególnie dobrze przygotowaną do wykonywania danego zawodu, ale ma już pewne podstawy.

Wraz z chęciami do nauki mogą zapewnić mu one atrakcyjną ścieżkę kariery. Młodzi uczestnicy katowickiego rynku pracy powinni skupiać się na zdobywaniu doświadczenia i budowaniu swojej wartości w oczach pracodawców. W tym okresie kariery zawodowej poszukiwanie jak najlepiej płatnej pracy może okazać się zgubne. Jeśli dany absolwent szkoły średniej wciąż może liczyć na finansowe wsparcie rodziny, powinien z niego skorzystać i wybrać stanowisko juniorskie, pracować jako pomocnik lub zgłosić się na konkretny staż zawodowy.

Na pewno zarobi mniej, niż na potencjalnych, wyższych stanowiskach, ale zyska kompetencje, umiejętności, wiedzę i doświadczenie, których być może nie dałaby mu lepiej płatna, ale mniej rozwojowa praca. Wybór w kierunku rozwoju, a nie finansów zaowocuje w przyszłości i w swoim czasie przyniesie znacznie wyższe zarobki oraz satysfakcję na lata. 

Łatwe wejście do poszczególnych zawodów — szansa dla absolwentów szkół profilowanych

Analiza aktualnych wskazań badania “Barometru Zawodów” podpowiada, w jakich obszarach rynku pracy w Katowicach młodzi ludzie mogą mieć dziś większe szanse na znalezienie dobrej, pierwszej pracy. Wysokie zapotrzebowanie na pracowników, przy jednoczesnych niedoborach dostępnych kandydatów, zmuszają pracodawców między innymi do przyjmowania osób bez doświadczenia i poszukiwanych kompetencji i organizowania dla nich kompleksowych pakietów szkoleń.

Wiele osób weszło w ten sposób do konkretnych zawodów. Oto lista profesji, których brakuje dziś na katowickim rynku pracy, a które mogą być szansą zwłaszcza dla absolwentów szkół zawodowych i techników o profilach ogólnobudowlanych, motoryzacyjnych i gastronomicznych:

 • Betoniarz, 
 • Zbrojarz, 
 • Blacharz i lakiernik samochodowy,
 • Cieśla i stolarz budowlany, 
 • Cukiernik,
 • Dekarz i blacharz budowlany, 
 • Elektryk, elektromechanik i elektromonter, 
 • Mechanik pojazdów samochodowych,
 • Monter instalacji budowlanych, 
 • Monter okien i szklarz, 
 • Murarz i tynkarz, 
 • Piekarz, 
 • Robotnik robót wykończeniowych w budownictwie, 
 • Robotnik budowlany, 
 • Ślusarz. 

Branże przyjazne młodym pracownikom i aktywne zdobywanie uprawnień

Absolwenci szkół średnich mogą szukać pracy w Katowicach także w branżach na ogół bardzo otwartych na młodych i początkujących pracowników. Mowa między innymi o gastronomii oraz obsłudze klienta. Tu liczą się chęci do nauki i kompetencje miękkie. Stanowiska takie jak barman, kelner, pomoc kuchenna, kasjer-sprzedawca czy doradca klienta mogą zapewnić bardzo satysfakcjonujący początek każdej ścieżki kariery. 

Zawsze warto także skupić się na ukończeniu konkretnych kursów i szkoleń, które zapewniają konkretne uprawnienia i umiejętności. Może to być na przykład kurs dla operatorów wózków widłowych, kursy spawania albo kurs na prawo jazdy kategorii D, C oraz C+E. W Katowicach brakuje między innymi kierowców autobusów miejskich, kierowców ciężarówek, a także listonoszy i kurierów. To szansa dla zmotoryzowanych absolwentów szkół średnich, którzy swoje pierwsze doświadczenia, jako kierowcy chcieliby połączyć także z pierwszymi doświadczeniami zawodowymi.

Absolwencie, tu znajdziesz pracę dla siebie

Skończyłeś szkołę i chciałbyś zacząć dobrą pracę? Szukasz pracodawcy, który zapewni Ci praktyczny rozwój i atrakcyjne warunki? Sprawdź oferty pracy z Katowic, które znajdziesz tutaj: Gowork.pl/praca/katowice;l. Portal GoWork.pl to dla Ciebie idealne źródło ogłoszeń o pracę. Tu szybko przejdziesz do ofert praktyk i staży, pracy jedynie na część etatu czy pracy zdalnej. Dowolnie wybierzesz też branżę lub stanowisko. Znajdź dobrą pracę z GoWork.pl.

Artykuł sponsorowany (whp)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama