107,6 FM

Śląskie. Sezon na rowery czas zacząć

Długi weekend i dobra pogoda sprzyjają wycieczkom rowerowym. Przypominamy o obowiązkach rowerzystów i najważniejszych przepisach oraz o tym, że można skorzystać z oferty Metroroweru.

Wraz z wiosną na drogi wróciły rowery, a nadchodzący długi weekend to dobra okazja do odbycia dłuższych rowerowych wycieczek. Przed wyjechaniem na trasę warto jednak swój rower sprawdzić i przygotować do sezonu.

- Najważniejsze są działania, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo - podkreśla Wiesław Bełz ze stowarzyszenia Rowerowe Katowice:

Ponadto, rower należy wyczyścić i naoliwić przekładnie. Dla własnego bezpieczeństwa warto tez pamiętać o dzwonku, odblaskach i oczywiście kasku rowerowym.  

Warto przypomnieć, gdzie można jeździć rowerem. Mówi podinspektor Adam Pływacz w wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach:

Kiedy nie ma wyznaczonej ścieżki czy pasa dla rowerów rowerzysta może jechać po jezdni , stosując się do zasad ruchu drogowego. W dwóch wyjątkowych sytuacjach może też skorzystać z chodnika - kiedy towarzyszy dziecku poniżej lat 10-ciu oraz kiedy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Nakazy i zakazy

Rowerzystów też obowiązują nakazy i zakazy! Na początku sezonu rowerowego warto je przypomnieć. Dwa najważniejsze zakazy przypomina podinspektor Adam Pływacz w wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach:

I oczywiście, tak jak w przypadku wszystkich pojazdów, rowerem nie można poruszać się po spożyciu  alkoholu lub innych środków odurzających.  

Metrorower

Jeśli ktoś nie posiada własnego jednośladu może skorzystać z Metroroweru.  To największy w Polsce i trzeci w Europie system liczący prawie 1900 rowerów. 

Jak z nich skorzystać przypomina Łukasz Zych rzecznik prasowy GZM:

Pasażerowie posiadający bilety średnio- lub długookresowe na komunikacje miejską , a wiec bilety dzienne , tygodniowe  miesięczne czy roczne, mogą każdego dnia przez godzinę jeździć Metrorowerem za darmo.  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama