107,6 FM

Mniej godzin lekcji religii w szkołach? Biskupi apelują o obronę katechezy

Ministerstwo Edukacji zapowiada redukcję godzin lekcji religii w szkole. Minister Barbara Nowacka na antenie TVN 24 stwierdziła, że dwie godziny lekcji religii to "przesada". Biskupi sprzeciwiają się zmianom w organizacji lekcji religii w szkołach.

Stanowisko w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach opublikowała 12 czerwca  Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi wyrazili w nim stanowczy sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa.

- O potrzebie dialogu z kościołem - mówi były już sekretarz generalny Episkopatu biskup Artur Miziński:

W swoim stanowisku biskupi apelują też o uwzględnienie woli rodziców, którzy posyłają swoje dzieci i młodzież na lekcje religii.

Lekcje religii w szkołach były jednym z tematów 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Oprócz sprzeciwu wobec planowanych przez ministerstwo zmian, Biskupi zapowiedzieli też nowy program nauczania religii. Mówi biskup Wojciech Osial, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego:

Biskupi w swoim stanowisku podkreślili również, że „nauczanie religii w szkole stanowi integralną część wychowania człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej i duchowej. Treści przekazywane na lekcji religii uczą budowania relacji osobowych, wrażliwości serca, postawy braterstwa, wzajemnego szacunku i dialogu z przedstawicielami różnych nacji, religii i światopoglądów”.

Zmiany dotyczące religii w szkołach ministerstwo edukacji narodowej chciałoby wprowadzić od roku szkolnego 2025/2026.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy