107,6 FM

Dlaczego uczniowie mają tłumaczyć się z postępowania Jezusa?

Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami? Mt 9,11

Mt 9,9-13 

Jezus, wychodząc z Kafarnaum, ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego na komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» A on wstał i poszedł za Nim.

Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i zasiadło wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to, faryzeusze mówili do Jego uczniów: «Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?»

On, usłyszawszy to, rzekł: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”. Bo nie przyszedłem, aby powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».

Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami? (Mt 9,11)

Dlaczego uczniowie mają tłumaczyć się z postępowania Jezusa? Czemu faryzeusze nie zadają pytania Jemu samemu? Ci, którzy podążają za Jezusem, powinni nie tylko za Nim iść w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale również naśladować Jego postępowanie, rozumieć, dlaczego tak, a nie inaczej postępuje. Zatem skierowane do uczniów pytanie wydaje się zasadne – powinni oni umieć uzasadnić styl życia Nauczyciela. Dlaczego nie pytają samego Jezusa? Może brakuje im odwagi, może nie szukają prawdy, a potwierdzenia siebie i swoich poglądów? Kiedy koncentrujemy się tylko na swoich racjach, najczęściej wprowadzamy zamęt i atmosferę podejrzliwości, zamiast dążyć do jedności.

 

Ewangelia z komentarzem. Dlaczego uczniowie mają tłumaczyć się z postępowania Jezusa?
Gość Niedzielny

Zobacz: Teksty dzisiejszych czytań

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..