- Jestem wzruszony i bardzo się cieszę - powitał zebranych ks. Tadeusz Czakański, zaangażowany w dialog katolicko-muzułmański. - Nie damy się podzielić, bo Bóg jest z nami. Witajcie serdecznie w Katowicach - dodał. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa: "Chrześcijanie i muzułmanie: ugasić ogień wojny i zapalić światło pokoju".
Tragedia Górnośląska miała miejsce 80 lat temu, bo ktoś oderwał politykę, zwycięstwo, szczytne idee od człowieczeństwa - mówił w niedzielę w Bytomiu Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak zaznaczył, zemsta nigdy nie jest niczyim prawem.
Administrator archidiecezji katowickiej zwraca się do rodzin górników, którzy stracili życie w wyniku tragicznego wypadku.
Bp Marek Szkudło przewodniczył Mszy św. w 80. rocznicę wydarzenia. W homilii podkreślił, że tragiczne doświadczenia Górnoślązaków z 1945 roku pomagają zrozumieć znaczenie Bożego prawa.
Pan nie przemówił do nas istotnie jako do niemych słuchaczy, ale jako do świadków, wzywając nas do ewangelizowania w każdym czasie i miejscu - wskazał Ojciec Święty podczas Mszy św. w Niedzielę Słowa Bożego. Podczas Eucharystii, która była sprawowana w Bazylice św. Piotra ustanowiono nowych lektorów. Liturgia była także końcowym punktem jubileuszowego spotkania świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji.
We wspomnienie patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego, kardynał Baldo Reina, wikariusz generalny Papieża dla diecezji rzymskiej, otworzył Jubileusz Świata Komunikacji międzynarodową Mszą Świętą w bazylice św. Jana na Lateranie. Kardynał wskazał zebranym wzór „łagodnej komunikacji”, „która współpracuje z prawdą” i jest inspirowana postawami Jezusa. Celebrację poprzedziła liturgia pokutna.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07