– Katowice Airport znów powoli zbliża się do liczby 5 mln pasażerów obsłużonych w ciągu roku. Mówił o tym w Radiu eM Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, które zarządza portem lotniczym w Pyrzowicach.
– Światowe Forum Miejskie WUF11 pokazuje, że Katowice stać na wielkie, światowe imprezy – powiedział w Radiu eM dr Marcin Baron z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Podkreślił, że miasta mają przed sobą spore wyzwania wynikające m.in. ze zmian klimatycznych.
– Światowe Spotkanie Rodzin obejmuje cały Kościół, nawet jeśli ktoś nie jest tego świadom – powiedział w Radiu eM ks. dr Zdzisław Brzezinka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Spotkanie zwołane przez papieża odbywa się w Rzymie (22-24.06).
- Polska Grupa Górnicza nie może pozwolić na to, żeby ogrzewanie domu kosztowało kilkanaście tysięcy złotych - powiedział w Radiu eM Tomasz Rogala, prezes PGG SA. Wyjaśnił, że spółka zaproponowała składom opału współpracę logistyczną, która ma wyeliminować ogromne ceny węgla.
- Rosja testuje, na ile sobie może pozwolić. Próbuje stwierdzić, gdzie jest granica, do której może się posunąć - mówił w Radiu eM dr hab. Tomasz Kubin, specjalista do spraw międzynarodowych z Uniwersytetu Śląskiego pytany o ostatnie groźby Rosji wobec Litwy.
– Nie było na mnie żadnych nacisków. Gdyby były, powiedziałbym: nie muszę być prezesem WUG-u – powiedział w Radiu eM dr inż. Adam Mirek, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, odpierając zarzuty o uzależnienie WUG-u od branży węglowej. Nadzór górniczy w Polsce obchodzi właśnie 100-lecie powstania.
– Dopełnieniem Narodowego Dnia Powstań Śląskich powinien być Pomnik Nieznanego Powstańca w Katowicach, na Placu Wolności – takie przekonanie wyraził w Radiu eM dr Andrzej Drogoń, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Dziś (20.06) obchodzimy po raz pierwszy święto upamiętniające powstania śląskie 1919-21 i przyłączenie części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku.
- Gdy następują zmiany na rynku ropy, koncerny chcą zarobić. Zarabiają również na tym, że nie mamy wyboru i w tej chwili musimy korzystać z ropy - mówił w Radiu eM dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
– Trzeba zrobić wszystko, aby zachować pamiątki po ofiarach obozów koncentracyjnych –powiedział w Radiu eM Marek Zając, Przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. Dziś (14.06) Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Jak powiedział w Radiu eM dyrektor Panteonu Górnośląskiego, wśród postaci upamiętnionych w Panteonie są fascynujące życiorysy. Ta nowa placówka kultury ma zostać otwarta w niedzielę (19.06). W tej chwili jest w niej 166 biogramów, trwają prace nad kolejnymi.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07