Niemcy: Rząd ustanowił narodowy Dzień Pamięci Wypędzonych

dodane 27.08.2014 13:29

PAP |

Niemiecki rząd podjął w środę decyzję o ustanowieniu 20 czerwca narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Ucieczek i Wypędzeń - poinformował minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.

Niemcy: Rząd ustanowił narodowy Dzień Pamięci Wypędzonych   Dontworry / CC 3.0 Erika Steinbach - przewodnicząca Związku Wypędzonych

Po raz pierwszy nowe święto będzie obchodzone w przyszłym roku - powiedział szef resortu spraw wewnętrznych. De Maiziere podkreślił, że niemieckie władze chcą połączyć wspomnienie o niemieckich ofiarach powojennych wysiedleń z losem uchodźców na świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła w roku 2000 dzień 20 czerwca Światowym Dniem Uchodźcy.

Ucieczki i wypędzenie są częścią historii europejskiej w 20. Wieku - powiedział szef MSW. W następstwie II wojny światowej swoją ojczyznę musiały opuścić miliony Niemców - dodał de Maiziere, odczytując dziennikarzom uzasadnienie decyzji rządu.

Decyzja rządu kończy długą i trudną debatę - zaznaczył szef MSW. Kierowany przez Erikę Steinbach Związek Wypędzonych domagał się od lat ustanowienia dnia pamięci o ofiarach przymusowych wysiedleń, twierdząc, że taki los spotkał 14 mln Niemców.

Kraje związkowe, w których rządzą partie chadeckie - Bawaria, Hesja a ostatnio Saksonia - wprowadziły już wcześniej obowiązujące na terenie ich landów dni pamięci. Poprzednie rządy w Berlinie stały na stanowisku, że centralne święto upamiętniające ofiary wypędzeni nie jest potrzebne.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, NIEMCY

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 MacBlacker 28.08.2014 06:02
Bedą czcili pamięć o Polakach wypędzonyh przez tatusia pani Steinbach ?
Plusów: 1 Maluczki 27.08.2014 17:38
Niezalogowany użytkownik Niech Donald i s-ka ustanowią dzień zapomnienia o zbrodniach niemieckich i sowieckich na Polakach.
Plecy oklepane bardziej niż schabowy!

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl