Yared Shegumo o polskiej ksenofobii

dodane 28.08.2014 10:27

jdud /GW

Pochodzący z Etiopii Yared Shegumo zdobył dla Polski srebrny medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy. W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" odpowiedział na pytanie o polską ksenofobię.

- "Farbowany lis", "Żaden z niego Polak", "Ja tego medalu nie uznaję", "Won z Polski", "Nie chcę, żeby reprezentował mój kraj" - pojawiło się zaraz internetowe bagno pod wiadomościami o medalu - zagadnął dziennikarz "Wyborczej"

- Aha - odpowiedział Yared.

- Co byś tym ludziom powiedział? - dopytywał Grzegorz Szymanik.

- Nic - z olimpijskim spokojem odpowiedział maratończyk.

- Nic? - zdziwił się dziennikarz.

- Po co mówić? Ludzie mają różne myślenie. Jeden się cieszy, że na mecie maratonu ktoś podnosi polską flagę, że jest medal. Drugiemu coś nie pasuje. Każdy ma swoje myślenie i ja też mam swoje myślenie o takich ludziach, ale nie powiem tego publicznie. Także dlatego, że żaden mi tego w oczy nie powiedział. Nigdy się z tym nie spotkałem w rzeczywistości. Ludzie są różni. Ale większość tych, których spotkałem w Polsce, była dla mnie miła - wyjaśnił Yared Shegumo.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KSENOFOBIA, RASIZM, SHEGUMO

Przeczytaj komentarze | 24 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 aaa 31.08.2014 13:26
Niezalogowany użytkownik Piszą je etatowi klepacze w ramach nadgodzin jak już skończą pisać negatywne komentarze o Kościele, pisie i homofobii w Polsce.
Plusów: 0 Bytomski 30.08.2014 10:26
Niezalogowany użytkownik Polska jest jednym z najbardziej jednolitych etnicznie i narodowo krajów Europy, więc i skala ksenofobii musi być jedna z najmniejszych. Wszystkie mniejszości narodowe w Polsce to niewiele ponad 300 tysięcy osób, w skali kraju to zaledwie 1% społeczeństwa.
Dla porównania deklaracji regionalnych mieliśmy w kraju ponad 1 milion( 850 tysięcy Ślązaków, 240 tysięcy Kaszubów, 11 tysięcy Łemków i 3 tysiące Górali).
Oczywiście nikt rozsądny nie będzie twierdził że te regionalne grupy nie są etnicznie czy kulturowo polskie, to jest zwyczajnie koloryt każdego państwa na świecie, że regionalne kultury,tradycje, czasem dialekty się różnią.
Polskość to nie tylko kultura, tradycja i gwara małopolska(na kanwie której powstał język polski), polskość to wielokulturowość.

Mit polskiej nietolerancji, w oparciu o suche dane statystyczne umiera. Podobna sytuacja ma miejsce z edukacją seksualną.GW promuje również edukację seksualną w szkołach, teoretycznie by dzieci wiedziały jak używać antykoncepcji, co miałoby skutkować ponoć wzrostem wieku zachodzenia w ciąże wśród dzieci, ale wszystkie dane statystyczne pokazują że w krajach gdzie wprowadzono edukację seksualną, wiek inicjacji seksualnej spadł. W jednym z krajów do 13 lat.
Informacje z Gazety Wyborczej, a dane statystyczne to dwie różne rzeczywistości.

Polska ma jeden z najniższych poziomów przestępstw na tle etnicznym w Europie, Polska jak wiele krajów w Europie ma dwujęzyczne gminy i miasta, w Polsce chyba jako jedynym kraju w Europie niemiecka mniejszość narodowa ma przedstawiciela w Sejmie niezależnie od wyników wyborów.
Na podstawie czego więc GW insynuuje stereotyp, Polak-Katolik-rasista?.
Plusów: 3 pinks 29.08.2014 23:25
Niezalogowany użytkownik Te komentarze pod wiadomościami to pan nocnikarz widział na gazeta.pl, czyż nie? :)
Plusów: 1 sonniger 29.08.2014 21:31
Jeżeli z GW-na to nie dziennikarz tylko pismak szambowy.
Nie nazywajmy tych wykolejeńców od Michnika dziennikarzami!

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl