MSZ zlikwidowało konsulat w Sewastopolu

dodane 28.08.2014 11:55

PAP |

Polski konsulat w Sewastopolu na Krymie został zlikwidowany - poinformował PAP rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Dotychczas placówka była czasowo zawieszona. Wciąż zawieszony pozostaje konsulat w Doniecku.

MSZ zlikwidowało konsulat w Sewastopolu   Kabelleger / David Gubler / CC-SA 3.0 Sewastopol na Krymie

"Minister spraw zagranicznych podjął decyzję o likwidacji polskiego konsulatu w Sewastopolu. Zawieszenie konsulatu, które ma miejsce od wiosny, może mieć jedynie charakter przejściowy. Najczęściej zawieszenie jest podyktowane chwilowymi trudnościami. Jednak wygląda na to, że sytuacja niemożności wypełniania misji przez konsulat RP w ramach państwa ukraińskiego może być długotrwała" - powiedział w czwartek PAP rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

"Aby uniknąć wszelkich politycznych dwuznaczności, w tym możliwości wykorzystywania tej sytuacji politycznie przez Federację Rosyjską, podjęto decyzję o likwidacji konsulatu" - dodał.

Jak poinformował rzecznik MSZ terytorium Autonomicznej Republiki Krymu znajduje się pod opieką polskiego konsulatu w Odessie. "W pełni szanujemy integralność terytorialną Ukrainy. Nasza decyzja zapadła po konsultacji z ukraińskimi władzami. Z punktu widzenia Polski Krym pozostaje częścią państwa ukraińskiego" - podkreślił.

Cały czas pozostaje zawieszona placówka w Doniecku. "Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że jak tylko sytuacja na wschodniej Ukrainie się znormalizuje, będzie można wznowić jego działanie" - zaznaczył Wojciechowski.

Region Doniecka pozostaje pod opieką konsulatu RP w Charkowie. Polska posiada jeszcze konsulaty w Łucku, Lwowie, Winnicy, Kijowie. Działają bez zakłóceń.

Na początku marca, z powodu utrzymujących się niepokojów ze strony rosyjskich sił, ewakuowano polski konsulat w Sewastopolu na Krymie. MSZ ogłosiło wówczas, że działalność konsulatu zawieszono czasowo, a dotychczasowe zadania tego urzędu przejmuje konsulat w Odessie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, MSZ, UKRAINA

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Krzysiek 28.08.2014 15:30
Niezalogowany użytkownik >>wypełniania misji przez konsulat RP w ramach państwa ukraińskiego <<

Gdzie Kijów a rekreacyjny Krym?

Gdzie jestem, miejscowi mówią, że polskie placówki są w najbogatszych dzielnicach.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl