Państwo Islamskie przeniesie dżihad do Europy?

dodane 01.09.2014 07:45

PAP |

Bojownicy Państwa Islamskiego rozważają przeprowadzenie zamachów terrorystycznych na cele w USA i Europie Zachodniej - ostrzegli szefowie komisji ds. wywiadu obu izb amerykańskiego Kongresu. Wezwali prezydenta Baracka Obamę by uniemożliwił plany dżihadystów.

Państwo Islamskie przeniesie dżihad do Europy?   AUTOR / CC 1.0 Flaga Państwa Islamskiego

Państwo Islamskie to "grupa niezwykle niebezpiecznych ludzi, którzy będą zabijali bez opamiętania" - powiedziała w niedzielę szefowa senackiej komisji ds. wywiadu, Demokratka Dianne Feinstein, w programie "Meet the Press" telewizji NBC.

"Zapowiedzieli, że nie zamierzają przestać, że przyjdą po nas, jeśli tylko będą mogli, i +upuszczą nam krwi+" - dodała.

Zdaniem przewodniczącego komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów, Republikanina Mike'a Rogersa, Państwo Islamskie chce przeprowadzić spektakularny atak na Zachodzie, aby "podtrzymać wrażenie, że jest obecnie najważniejszym dżihadystycznym ugrupowaniem na świecie". To z kolei miałoby ułatwić mu gromadzenie funduszy oraz rekrutowanie bojowników. Rogers powiedział to w rozmowie z telewizją Fox News.

Zagrożenie stanowią m.in. zradykalizowani obywatele amerykańscy, którzy szkolili się w szeregach Państwa Islamskiego - podkreślił Rogers. Według niego ugrupowanie to wyszkoliło setki Amerykanów, którzy mogą z łatwością wrócić do kraju.

Jak powiedział Republikanin, służby specjalne śledzą obywateli USA, o których wiadomo, że podróżowali do regionów, gdzie walczą bojownicy Państwa Islamskiego.

Feinstein i Rogers zaapelowali do prezydenta Obamy o działania mające zapobiec terrorystycznym atakom Państwa Islamskiego na amerykańskiej ziemi. Obecnie kontroluje ono znaczne obszary w Iraku i Syrii oraz odpowiada za śmierć setek cywilów, w tym amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya.

Zarówno Feinstein jak i Rogers są regularnie i szczegółowo informowani o sytuacji przez amerykańskie agencje wywiadowcze - przypomina agencja Associated Press.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PARLAMENT, TERRORYZM, USA

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Ikar 01.09.2014 22:04
Niezalogowany użytkownik Do niedawna wyśmiewano hasło " Polska przedmurzem Europy", zarzucając nam ksenofobię, fanatyzm itp. Europa pławiła się w swoim bezpiecznym bajorku z " multikulti" i teraz mają to, co mają. W świecie bez wartości nie da się żyć, dlatego młodzi uciekają im do dżihadystów. Tolerancja nie może być serkiem homogenizowanym... zresztą nawet w przemyśle spożywczym szuka się sposobów na dosmaczenie tego produktu! "Jeśli sól straci swój smak, czymże ją posolić"
Plusów: 1 sorcier 01.09.2014 15:59
Hm... To republikanie chcą inwigilować sami siebie? Przecież to oni - bardziej jeszcze niż administracja Obamy - patronowali tym islamskim bandytom, a sam ich przywódca, John McCain osobiście spotykał się z "kalifem" Al-Baghdadim.
Rozmiar hipokryzji i draństwa w tym towarzystwie jest - choć trudno to sobie wyobrazić - jeszcze znacznie większy, niż w naszym "polskim piekiełku".
Plusów: 1 Dymitr 01.09.2014 15:19
Niezalogowany użytkownik Być może właśnie niestety tak :(
Plusów: 2 C. 01.09.2014 12:59
Niezalogowany użytkownik Czy to będzie tak, że panowie którzy teraz z wyrazami wielkiej sympatii sprzedają nam kebab tym samym nożem co kroją mięsko do bułki zaczną kroić nas? Konkretnie nasze głowy?

wszystkie komentarze >