Ekskomunika za wojnę z Ukrainą

dodane 03.09.2014 14:16

KAI |

Wieloletnie kary ekskomuniki czekają tych, którzy dobrowolnie biorą udział w „bratobójczej wojnie” na Ukrainie lub podżegają do niej. Zapowiedział to w kazaniu wygłoszonym 31 sierpnia w cerkwi św. Bazylego Wielkiego w miasteczku Staraja Russa w obwodzie nowgorodzkim miejscowy proboszcz 47-letni ks. Grigorij Machnow-Wajtienko.

„Ja, niegodny ksiądz Grigorij, na mocy danej mi władzy, na podstawie kanonów św. Bazylego Wielkiego, odłączam od komunii świętej na 20 lat tych wszystkich, którzy z własnej woli wzięli w ręce broń w celu udziału w bratobójczej wojnie na Ukrainie. Również na podstawie kanonów św. Bazylego Wielkiego na 11 lat odłączam od komunii tych wszystkich, którzy swoją działalnością i swymi słowami ustnie lub pisemnie podżegali do udziału w tej bratobójczej wojnie. Amen” – powiedział ks. proboszcz we wspomnianym kazaniu.

Ks. Grigorij Machnow-Wajtienko urodził się 3 września 1967 w Moskwie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Ukończył Państwowy Instytut Kinematografii (WGIK), po czym pracował jako reżyser w Centralnej Telewizji Rosyjskiej, kierował komercyjnymi spółkami telewizyjnymi, filmowymi i radiowymi. W latach 2003-08 był generalnym dyrektorem prawosławnego kanału telewizyjnego „Błagowiest”. W tym czasie kształcił się także w seminarium duchownym. 2008 arcybiskup nowgorodzki i staroruski Leon wyświęcił go na diakona a 13 lutego 2009 – na kapłana.

Niedawno wrócił on z Kramatorska w obwodzie donieckim na Ukrainie i właśnie pod wpływem pobytu w tym mieście i tego, co tam widział, postanowił wydać oświadczenie, które przekazał środkom przekazu.

Miasteczko Staraja Russa znajduje się w obwodzie nowgorodzkim i obecnie mieszka w nim ponad 30 tys. ludzi.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKSKOMUNIKA, UKRAINA

Przeczytaj komentarze | 9 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Elazar 04.09.2014 23:07
Niezalogowany użytkownik Warto by jednak podkreślić z którego prawosławia ten duchowny jest gdyż zmienia to w sytuacji Ukrainy i podziałów tamtejszej rzeczywistości zupełnie wagę takiej wiadomości.
Plusów: 1 _jasiek 04.09.2014 09:17
Słusznie podkreślił Pan, że w przypadku wojen zaborczych.
Plusów: 0 jp 04.09.2014 07:57
Niezalogowany użytkownik Tylko czy nie powinno się karać najpierw "głowę", a później "miecz"?
Zołnierze (a przecież tam walczy dużo rosyjskich wojskowych) działają na rozkaz - to jest ich praca?
Po prostu moje wątpliwości.
Plusów: 2 Adam2 03.09.2014 22:20
Niezalogowany użytkownik Tak powinni postąpić wszyscy Kapłani na swiecie, a szczególnie Hierarchowie, dla wojen zaborczych.

Postepowanie Kaplana jest swiadectwem Chrystusowej Wiary.

wszystkie komentarze >