Polacy ukończyli bieg na Antarktydzie

Andrzej Gondek i Daniel Lewczuk z Warszawy oraz Marek Wikiera z Gdańska ukończyli ostatni bieg cyklu 4Deserts Series na Antarktydzie. Wcześniej pokonali 750 km na trzech pustyniach: jordańskiej, Gobi i Atakamie i jako pierwsi Polacy weszli do elitarnego klubu.

Z początkiem listopada 69 zawodników z 27 krajów rozpoczęło rywalizację na Antarktydzie. Ekstremalne warunki uniemożliwiły przeprowadzenie wszystkich sześciu planowych etapów o łącznej długości 250 km. Wymusiły też na organizatorach zmianę formuły. Uczestnicy zawodów pokonywali wytyczone pętle, a o klasyfikacji decydowała liczba kilometrów przebiegniętych w danym czasie.

Najwięcej, po 163,3 km, mieli dwukrotny olimpijczyk (Ateny 2004, Pekin 2008), 43-letni hiszpański maratończyk Jose Manuel Martinez Fernandez oraz 29-letni Amerykanin Ralph Crowley. Trzecie miejsce zajął 45-letni Brytyjczyk James Edwards - 149,4 km, a czwarte 40-letni Gondek - 145,3 km. Na 14. pozycji uplasował się 46-letni Wikiera - 124,5 km. 39. miejsce zajął... 39-letni Lewczuk - 100,8 km.

Pierwsze zawody odbyły się w lutym na jordańskiej pustyni, drugie w czerwcu na Gobi, trzecie w październiku na Atakamie w Chile, a czwarte w listopadzie na Antarktydzie. Dotychczas tylko 28 zawodników na świecie ukończyło biegi na wszystkich czterech pustyniach. Do nich, a tym samym do elitarnego klubu 4Deserts Grand Slam, dołączy teraz trzech wspomnianych Polaków.