107,6 FM

Poroszenko podpisał dekrety o świętowaniu

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał w czwartek dekrety o świętowaniu co roku 21 listopada Dnia Godności i Wolności, a 22 stycznia - Dnia Jedności Ukrainy.

"Ukraina to ziemia godności i wolności. Takimi uczyniła nas nie jedna, lecz dwie rewolucje - nasz Majdan roku 2004, który był świętem wolności, i rewolucja roku 2013, rewolucja godności" - cytuje słowa prezydenta służba prasowa.

"To był nadzwyczaj trudny egzamin dla Ukrainy, kiedy Ukraińcy zaprezentowali swoją europejskość, godność, swoje dążenie do wolności. Jako prezydentowi Ukrainy pozostaje mi jedynie formalnie potwierdzić to i podpisać dekret o Dniu Godności i Wolności, który Ukraińcy od dziś na wieki będą obchodzić 21 listopada" - oświadczył Poroszenko.

Według Poroszenki Ukraina będzie świętować Dzień Jedności jak dawniej - 22 stycznia.

Dzień Jedności Ukrainy jest świętem państwowym, ustanowionym w rocznicę podpisania w 1919 roku aktu zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową. W roku 2012 po raz pierwszy święto zostało połączone z Dniem Wolności, obchodzonym dotychczas 22 listopada w dniu wybuchu pomarańczowej rewolucji w 2004 roku.

Interfax-Ukraina przypomina, że umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE miała zostać podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w dniach 28-29 listopada 2013 roku. Tymczasem rząd Ukrainy 21 listopada postanowił wstrzymać przygotowania do podpisania dokumentu. Tego dnia późnym wieczorem na Majdanie Niepodległości w Kijowie zaczęli gromadzić się ludzie na znak protestu wobec decyzji rządu.

« 1 »
DO POBRANIA: |

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama