107,6 FM

30 tys. past i szczoteczek dla dzieci z Afryki

Poznańska fundacja Redemptoris Missio zebrała ponad 30 tys. past i szczoteczek do zębów podczas akcji "Kup Pan szczotkę!". Odzew darczyńców znacznie przerósł oczekiwania Fundacji. Pomoc trafi do dzieci z kilku afrykańskich państw oraz do Papui-Nowej Gwinei.

Do Fundacji z całej Polski trafiło ponad 16 tys. szczoteczek i 14 tys. tubek past do zębów. Pomoc początkowo miała być przekazana do Kamerunu, gdzie Redemptoris Missio wysyła stomatologów. Zbiórka okazała się dużym sukcesem i artykuły do higieny jamy ustnej trafią także do RPA, Republiki Środkowoafrykańskiej oraz na położoną w Oceni Papuę-Nową Gwineę. W poniedziałek w Poznaniu odbył się finał "Kup Pan szczotkę!".

"Odzew na akcję był tak duży, że do Fundacji nadal trafiają paczki. Będziemy je dalej wysłać. Mieliśmy przeczucie, że szczoteczek i past może być ciut więcej, ale taka ilość nas zaskoczyła" - powiedziała we wtorek PAP wiceprezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio Justyna Janiec-Palczewska.

Jak dodała Janiec-Palczewska, szczoteczki i pasty do Fundacji przychodziły z całej Polski. Paczki przysyłały szkoły, przedszkola, parafie, kółka misyjne i osoby prywatne.

Polscy stomatolodzy dbają o zęby mieszkańców Kamerunu w misji w Abong-Mbang w ramach projektu "Dentysta w Afryce". Jego twórcą jest stomatolog Konrad Rylski. W inicjatywie biorą udział dentyści z całego kraju, niektórzy wylatują do Afryki po kilka razy. Twórcy programu chcą tworzyć następne gabinety dentystyczne w kolejnych afrykańskich krajach.

Według przedstawicieli fundacji dbanie o higienę jamy ustnej w Kamerunie to rzadkość; w sklepach można spotkać szczoteczki, ale niewiele osób wie, do czego służą. Dlatego w szkołach stomatolodzy uczą dzieci jak szczotkować zęby.

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio działa w Poznaniu od 1992 roku, powstała z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jest m.in. organizatorem akcji "Ołówek dla Afryki", podczas której zbierane są ołówki i długopisy dla afrykańskich dzieci. Fundacja wysłała także tony odzieży i przyborów szkolnych dla dzieci z Afganistanu. Prowadzi akcję "Opatrunek na ratunek" - zbiórkę opatrunków dla misyjnych szpitali i przychodni.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama