107,6 FM

Migracyjna amnestia w USA

Prezydent Barack Obama podpisał dekret imigracyjny, w wyniku którego prawie 5 mln z ponad 11 mln nielegalnych imigrantów w USA otrzyma ochronę przed deportacją - poinformował w piątek Biały Dom.

Prezydent podpisał dokument na pokładzie samolotu Air Force One, tuż po wylądowaniu w Las Vegas.

Barack Obama ogłosił dekret w czwartek. W wystąpieniu w Las Vegas powtórzył, że wolałby, by system imigracji został zreformowany na drodze legislacyjnej w Kongresie, a nie dekretów prezydenckich. "Wobec bezczynności (parlamentu) muszę działać sam" - powiedział prezydent.

W ubiegłym roku z inicjatywy Obamy Senat przyjął ponadpartyjną ustawę w tej sprawie, ale zdominowana przez Republikanów Izba Reprezentantów nawet nie poddała jej pod głosowanie. Wielu Republikanów, zwłaszcza związanych ze skrajnie prawicową Partią Herbacianą (Tea Party), argumentowało, że ustawa byłaby "amnestią" dla nielegalnych imigrantów w USA.

Na mocy ogłoszonego przez Obamę dekretu prawie 5 mln nielegalnych imigrantów otrzyma trzyletnią ochronę przed deportacją. Dotyczyć ma to jednak tylko tych osób, które żyją w USA minimum pięć lat i są rodzicami dzieci, które mają amerykańskie obywatelstwo (bo urodziły się w USA) lub uregulowany status, a także nie były karane.

Dekret prezydencki przewiduje, że jeśli nielegalni imigranci spełnią kryteria, zarejestrują się i uiszczą opłaty (na razie nie podano, jak wysokie, ale najpewniej będą odpowiadały zaległym podatkom), to otrzymają zgodę na pobyt i pracę w USA na trzy lata, z możliwością odnowienia po upływie tego terminu.

« 1 »
 • hrabia
  22.11.2014 14:05
  Amnestja obejmie tez kilkadziesiat tysiecy polskich robotnikow budowlanych i sprzataczek przebywajacych w USA nielegalnie.
  doceń 0
 • Samson
  22.11.2014 14:48
  Najpierw porwę moją Delilah. Potem obetnę jej włosy. Na koniec jak już będzie słaba to rzucę ją lwom na pożarcie. No dobra, poradzę sobie sam. Tom Jones.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama