107,6 FM

Iran dementuje ws. ataków na IS

Irańskie siły powietrzne nie przeprowadziły nalotów na pozycje dżihadystycznego ugrupowania Państwo Islamskie (IS) w Iraku - oświadczył w środę przedstawiciel władz w Teheranie, cytowany przez agencję Reutera. Wcześniej o irańskich atakach informowały USA.

"Iran nigdy nie był zaangażowany w naloty na DAESZ (arabski skrót nazwy Państwa Islamskiego - PAP). Jakakolwiek współpraca ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii takich ataków jest dla Iranu wykluczona" - przekazało proszące o anonimowość źródło w irańskich władzach.

We wtorek ministerstwo obrony USA poinformowało, że w ostatnich dniach irańskie samoloty myśliwskie zaczęły atakować pozycje IS na wschodzie Iraku. Naloty te - według Pentagonu - nie były koordynowane z działaniami amerykańskimi.

Wcześniej telewizja Al-Dżazira pokazała zdjęcia samolotów wyglądających jak myśliwce F-4, podobne do tych, których używają irańskie siły powietrzne. Według AFP samoloty atakowały cele w graniczącej z Iranem prowincji Dijala.

Zamieszkany głównie przez szyitów Iran wspierał jak dotąd irackie, syryjskie i kurdyjskie siły walczące z IS na ziemi, przy ofensywie z powietrza prowadzonej od 8 sierpnia równolegle przez USA i ich partnerów z międzynarodowej koalicji. Teheran wspiera też m.in. szyickie milicje w Iraku, które według obrońców praw człowieka w odwetowych atakach porwały i zabiły wielu sunnickich cywilów.

Złożone z sunnickich fundamentalistów Państwo Islamskie uważa szyitów za heretyków, którzy za odstępstwo od wiary zasługują na śmierć; IS dokonało już masowych zabójstw setek schwytanych żołnierzy syryjskich i irackich, a nawet członków konkurencyjnych ugrupowań sunnickich.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama