107,6 FM

Al-Azhar chce wznowić dialog z Watykanem

Uniwersytet Al-Azhar w Egipcie skłonny jest do wznowienia dialogu ze Stolicą Apostolską. Ten najważniejszy ośrodek teologiczny islamu sunnickiego gotów jest to uczynić „w jakimkolwiek czasie i bez zastrzeżeń” – oświadczył zastępca wielkiego imama kairskiego uniwersytetu Abbas Shuman. Stwierdził on, że trzeba się tylko porozumieć co do ram tego dialogu.

Al-Azhar zawiesił dialog ze Stolicą Apostolską w 2011 r. po tym, jak Benedykt XVI wziął w obronę tamtejszą mniejszość chrześcijańską po krwawym zamachu na koptyjską katedrę w Aleksandrii. Ówczesny papież mówił wówczas o „strategii przemocy, która wzięła na cel chrześcijan”.

W ubiegłym tygodniu na uniwersytecie Al-Azhar odbyła się międzynarodowa konferencja nt. ekstremizmu i terroryzmu. Jej przesłanie końcowe jednoznacznie stwierdza, że „atakowanie chrześcijan i wyznawców innych religii stanowi zdradę autentycznego nauczania islamu”. Wcześniej wielki imam tej uczelni zdecydowanie potępił „barbarzyńskie zbrodnie” dokonywane pod płaszczykiem „świętej religii” w Iraku i Syrii. Było to potępienie bezprecedensowe, ponieważ po raz pierwszy tak wpływowa instytucja islamska wyraźnie stwierdziła, że teorie używane przez terrorystów dla usprawiedliwienia swej przemocy Koranem są wypaczeniem prawdziwego islamu

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama